fot. sxc.hu

Nowe zmiany w ustawie o gospodarowaniu odpadami komunalnymi daje możliwości samorządom dopasowania metody naliczania opłat bardziej korzystnie dla mieszkańców. W Gdyni zapowiedziana metoda ryczałtowa została zmodyfikowana.

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu

Po wielomiesięcznych analizach, zbieraniu opinii mieszkańców, rad dzielnic oraz zarządców nieruchomości Prezydent Miasta Gdyni przedstawił propozycję zasad naliczania opłat za odpady. W Gdyni, zgodnie z tym rozwiązaniem, miałaby obowiązywać metoda ryczałtowa (od gospodarstwa domowego), uwzględniająca jednak powierzchnię mieszkalną, obniżająca opłatę dla małych mieszkań – podają urzędnicy UM w Gdyni.

Przedstawiona w listopadzie 2012 r. wcześniejsza propozycja gdyńskiego samorządu zakładała, że każde gospodarstwo domowe w Gdyni płaciłoby 35 zł. Zasada ta była krytykowana za to, że osoby samotne, produkujące mniej śmieci, będą płacić tyle samo co gospodarstwa wieloosobowe. Wówczas jednak obowiązująca ustawa nie dawała wielkiego pola manewru samorządowcom, którzy mogli wybierać tylko spośród czterech ściśle określonych przez Sejm metod. Wspomniana nowelizacja ustawy umożliwi samorządom zastosowanie bardziej elastycznych rozwiązań.

Naliczanie opłat od gospodarstwa domowego, ale zróżnicowanych ze względu na zajmowaną powierzchnię. Urzędnicy podkreślają, że do powierzchni gospodarstwa nie są wliczane pomieszczenia przynależne (garaże, komórki, lokatorskie, piwnice). Jeżeli odpady będą zbierane w sposób selektywny, stawki opłaty będą niższe. – Przyjęto założenie, że większość osób samotnych lub dwuosobowych rodzin mieszka w niewielkich lokalach, dla których przewidziano stawkę poniżej 20 zł na miesiąc. Większość gdynian, zajmujących większe mieszkania, zapłaci stawkę 32 zł miesięcznie, zaś posiadacze apartamentów i domów – 39 zł, co jest zbliżone do obecnych rynkowych stawek, które płacą właściciele domków jednorodzinnych za wywóz odpadów 2 razy w miesiącu.

Należy jednak zaznaczyć, że standard usługi dla nich wzrośnie – odpady zmieszane będą odbierane raz na tydzień – zapowiadają urzędnicy UM w Gdyni. Osoby, które nie zdecydują się na segregowanie odpadów, muszą się liczyć z wyższą opłatą, która wyniesie dla nich: 28 zł od gospodarstwa domowego zajmującego lokal mieszkalny o powierzchni nie przekraczającej 40 m2, 48 zł od gospodarstwa domowego zajmującego lokal mieszkalny o powierzchni przekraczającej 40 m2, jednak nie większej niż 80 m2 oraz 58 zł od gospodarstwa domowego zajmującego lokal mieszkalny o powierzchni przekraczającej 80 m2.

Gdyńscy radni planują podjąć uchwałę pozwalającą przyjąć do realizacji opisane rozwiązania już podczas najbliższej sesji, która odbędzie się 27 lutego br. Po podjęciu uchwały przez Radę Miasta, obowiązkiem właścicieli domów jednorodzinnych, a także, w imieniu swoich mieszkańców, zarządców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych będzie złożenie deklaracji w sprawie wyboru jednej z trzech stawek opłat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.