fot. materiały prasowe

Trwa realizacja centrum handlowego Multicentrum Victoria w Chojnicach. Będzie to projekt unikalny na skalę krajową – jeden z niewielu obiektów handlowych, który ma szansę skorzystać z preferencyjnej linii kredytowej w ramach programu JESSICA. System chłodzenia i ogrzewania obiektu będzie funkcjonował na bazie ziemnego wymiennika ciepła, czerpiącego energię ze źródeł geotermalnych. Ale to nie wszystko.

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Multicentrum Victoria powstaje w samym centrum Chojnic, niecałe 500 metrów od starego Rynku. Będzie to pierwszy, nowoczesny obiekt handlowy w mieście. Całkowita powierzchnia najmu galerii wyniesie ponad 14 tys. mkw. Doskonały dostęp do centrum zapewni modernizowany układ drogowy i tzw. rondo biszkoptowe. W pobliżu będą dwa przystanki komunikacji miejskiej. Dla przyszłych klientów przewidziano ok. 500 miejsc parkingowych. Szacunkowa wartość inwestycji wynosi 110 mln. złotych. Na czterech kondygnacjach Multicentrum Victoria znajdą się m.in.: supermarket spożywczy, 3-salowe kino z salą widowiskową, centrum medyczne, restauracje i kawiarnie oraz około 80 sklepów. Pod koniec ubiegłego roku inwestor podpisał umowę najmu z siecią MK Bowling. W Multicentrum Victoria powstanie największa – 12-torowa – kręgielnia w regionie, z klubem muzycznym i gastronomią. Zajmie ona powierzchnię ok. 1,6 tys. mkw.

W listopadzie rozpoczęła się budowa centrum. Obecnie na terenie inwestycji zakończono roboty związane z porządkowaniem terenu i niwelacją gruntów pod przyszły parking oraz prace rozbiórkowe. Wykonany został już wykop pod budynek centrum. Zrealizowane zostały już prawie w całości fundamenty galerii, trwają roboty przy budowie ścianek szczelnych oraz montowane są elementy ziemnego wymiennika ciepła – informuje inwestor, Multicentrum Victoria, spółka Victoria Sobol s.k.a.. Za koncepcję architektoniczną Multicentrum Victoria odpowiada pracownia ARKON Studio z Gdańska, która przygotowywała projekty takich centrów handlowych jak m.in.: Park Handlowy Matarnia, Outlet Fashion House, czy Galeria Przymorze. Planowane rozwiązania uzupełniają istniejący układ urbanistyczny Śródmieścia Chojnic, rewitalizując przestrzeń starych zakładów mięsnych.

W lipcu ubiegłego roku projekt został ujęty w Programie Rewitalizacji Miasta Chojnice na lata 2004-2013. – Sam jestem mieszkańcem Chojnic i rozumiem potrzeby tego miasta – mówi Mariusz Sobol, inwestor – Zależy mi, żeby Multicentrum Victoria było miejscem wyjątkowym, innym niż typowe centra handlowe – wpisanym w tkankę miejską, miejscem spotkań mieszkańców, a nie kolejnym supermarketem z kilkoma sklepami. Dlatego, już na etapie projektowym, rozważaliśmy jak możemy wykorzystać dostępną przestrzeń tak, aby nie zaśmiecić śródmieścia i stworzyć przestrzeń dla działań społecznych, artystycznych i promocji miasta. Zgodnie z trójstronnym porozumieniem zawartym przez inwestora, przedstawicieli miasta Chojnice oraz starostwa powiatowego, zmodernizują oni jeden z najniebezpieczniejszych układów komunikacyjnych w Chojnicach – skrzyżowanie ulic: Derdowskiego, Wysokiej, Mickiewicza, Zielonej i Kilińskiego. W ramach tej inwestycji przebudowana zostanie również ulica Zielona wraz ze skrzyżowaniami z ulicą Strzelecką.

mat. prasowe
mat. prasowe

Inwestor galerii zobowiązał się partycypować w tej inwestycji zarówno pod względem organizacyjnym, jak i finansowym. Modernizacja niebezpiecznego układu komunikacyjnego i rewitalizacja terenów w centrum miasta to nie jedyne korzyści wynikające z realizacji projektu Multicentrum Victoria. – Zakładamy, że zarówno podczas przygotowań, realizacji, jak i po otwarciu, nasza inwestycja przyczyni się do wytworzenia kilkuset miejsc pracy – mówi Mariusz Sobol, inwestor. – Dzięki takim rozwiązaniom jak parking na dachu centrum stworzymy kilkaset dodatkowych miejsc parkingowych blisko centrum miasta, nie tworząc jednocześnie betonowych placów w najbardziej reprezentatywnej części Chojnic. Na mocy porozumienia z miastem Chojnice, centrum będzie również pełnić funkcje społeczne. Na dachu obiektu powstanie punkt widokowy z makietą miasta umożliwiającą ogląd również dla osób niewidomych.

– W samej przestrzeni Multicentrum Victoria powstaną specjalne strefy dedykowane przeszłości historycznej tego miejsca oraz wystawom artystycznym i promującym przyrodnicze walory regionu. Partnerami tych wydarzeń będą m.in. Biuro Promocji Regionu i przedstawiciele pobliskiego Parku Narodowego i Parków Krajobrazowych. Inwestycja wpłynie również na poprawę bezpieczeństwa poprzez objęcie monitoringiem wizyjnym jednego z dotąd najniebezpieczniejszych skrzyżowań w mieście – podkreśla inwestor, Multicentrum Victoria, spółka Victoria Sobol s.k.a.

Dodatkową nowością, rzadko wykorzystywaną w centrach będzie system chłodzenia i ogrzewania. – System będzie funkcjonował na bazie ziemnego wymiennika ciepła, czerpiącego energię ze źródeł geotermalnych. Nadwyżki ciepła, generowane w wyniku funkcjonowania galerii (ciepło od oświetlenia i urządzeń, ciepło wytwarzane przez odwiedzających centrum) będą nieodpłatnie przekazywane do pobliskiego Parku Wodnego – zapowiada inwestor. Tym samym obiekt ten obniży koszty związane z ogrzewaniem i chłodzeniem, ponadto jest to źródło energii z zerową emisją substancji szkodliwych dla środowiska. To bardzo innowacyjne rozwiązanie może stać się modelowym rozwiązaniem synergii sektora publicznego i prywatnego biznesu, nie tylko w dziedzinie optymalnego wykorzystania zasobów energii, ale także współpracy w innych dziedzinach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.