Biblioteka Miejska w Łebie

Za tydzień w Łebie odbędzie się spotkanie poświęcone niemieckiemu statkowi pasażerskiemu znanemu jako MS Wilhelm Gustloff. Jego zatopienie jest uznawane jako jedna z największych katastrof morskich w historii ludzkości.

Biblioteka Miejska w Łebie
Biblioteka Miejska w Łebie

Spotkanie dotyczące MS Wilhelm Gustloff odbędzie się 21 lutego o godzinie 17.00 w Bibliotece Miejskiej w Łebie. Poprowadzi je pan Maurycy Frąckowiak z Lęborskiego Bractwa Historycznego.

MS Wilhelm Gustloff przed II wojną światową był niemieckim statkiem pasażerskim. Podczas wojny został włączony w skład Kriegsmarine, a następnie przekształcony w okręt szpitalny i okręt-bazę okrętów podwodnych. 30 stycznia 1945 r. na wysokości Łeby został storpedowany przez sowiecki okręt podwodny i zatonął. Ze względu na liczbę ofiar (zginęło wtedy około 9600 osób) była to największa katastrofa morska w historii ludzkości.

1 KOMENTARZ

  1. może porozmawiajmy o zwykłych marynarzach którzy zginęli od torped niemieckich łodzi podwodnych – ilu zamarzło w lodowatej wodzie, ilu zostało śmiertelnie poparzonych, jakie spustoszenie w psychice spowodował strach u tych co przeżyli (nawet u tych co nie byli na zatopionym statku)

    każda smierć jest tragedią, nie ważne czy zginie bezbronna kobieta, bezbronne dziecko czy zginie zwykły ojciec skazując rodzinę na biedę

    a my w kółko tylko „Gustloff” i „Gustloff”! nie róbmy z Niemców jedynych ofiar wojny! może pomówmy o tragedii „Cap Arcony”? ciekawe czy Niemcy tak wspominają tą tragedię w każdą rocznicę zdarzenia tak jak my „Gustlofa”?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.