Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku serdecznie zaprasza do oglądania wystawy „Słupsk w latach 1976–1981 w obiektywie fotoreporterów Krajowej Agencji Wydawniczej” otwarcie wystawy 19 lutego o godz. 12.00 w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera w Słupsku.

Na wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia fotoreporterów kroniki fotograficznej KAW , rejestrujących fakty, które dzisiaj są już historią czyli wszystko to co działo się ponad 30 lat temu na budowach, w zakładach produkcyjnych, ośrodkach kultury, sporcie i w samym mieście. Zgodnie z propagandą tamtego okresu fotoreporterzy starali się zarejestrować wszystkie najciekawsze momenty danego roku, na które składali się ludzie i ich praca. Pokazywali że mimo ogólnych trudności postęp w każdej dziedzinie był widoczny. Udokumentowali na fotografiach życie polityczne, kulturalne, naukowe, przemysł i rolnictwo.
Zdjęcia prezentowane na wystawie przygotowane zostały przez oddział KAW w Szczecinie obejmujący swą działalnością województwa: gorzowskie, koszalińskie, pilskie, słupskie, szczecińskie. Wykonywali je na zlecenie I. Wojtkiewicz, S. Kraszewski i S. Pleśniarowicz.
Przy okazji wystawy władze muzeum apelują do mieszkańców miasta Słupska o przynoszenie do muzeum materiałów i zdjęć związanych z życiem powojennym (głównie z lat 1945-65) m. in. zdjęć Słupska i jego mieszkańców, świadectw szkolnych, chrztów, ślubów itp. przydziałów zamieszkania, zaświadczeń z pracy, dyplomów, legitymacji, dokumentów papierowych dotyczących życia publicznego a także przedmiotów użytkowych oraz elementów ubioru itp. Po zeskanowaniu zdjęcia i materiały zostaną oddane.
Krajowa Agencja Wydawnicza (KAW) działała w latach 1974-2004, do 1991 roku wchodziła w skład przedsiębiorstwa RSW Prasa-Książka-Ruch. Archiwum fotograficzne Krajowej Agencji Fotograficznej w całości przekazane zostało do Narodowego Archiwum Cyfrowego.