Fot. GK/ Łukasz Kaźmierczak

Gaz łupkowy ma zrobić z Polski energetyczne eldorado. Tymczasem toksyczne chemikalia stosowanie w procesie wydobywczym wzbudzają protest mieszkańców przyszłych terenów wydobywczych – pisze niemiecka prasa.

Fot. GK/ Łukasz Kaźmierczak
Fot. GK/ Łukasz Kaźmierczak

Internetowe wydanie tygodnika „Die Zeit” oraz dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) przedstawiają kulisy protestu, jaki wybuchł w Polsce na tle kontrowersji i sporów o metodę wydobywczą, która ma być zastosowana przy eksploatacji gazu łupkowego.

Sprawa dotyczy oddalonej o 80 kilometrów na północny-zachód od Gdańska miejscowości Strzeszewo.

– Metoda eksploatacji jest bezpieczna dla środowiska – cytuje za rzecznikiem prasowym amerykańsko-brytyjsko-polskiego konsorcjum eksploatacyjnego Conoco-Philips/Lane Energy Poland portal niemiecka prasa.

Tymczasem z powodu wątpliwości co do szkodliwości dla środowiska używanych technologii protestują mieszkańcy Strzeszewa w powiecie lęborskim. W celu ułatwienia szczelinowania uwalniającego gaz do wody dodaje się wiele toksycznych i drażniących środków chemicznych, jak m.in. kwas solny, nadsiarczan amonu, które mogą przenikać do wód gruntowych – tak niemiecka prasa cytuje mieszkańców Kaszub.

– Ale dla Polski to olbrzymia szansa. Geolodzy odkryli tam obszerne złoża gazu łupkowego. Optymistyczne szacunki wahają się od dwóch do pięciu bilionów metrów sześciennych tego surowca. To odpowiada stuletniemu zapotrzebowaniu Polski na energię elektryczną. Ale to także olbrzymie możliwości eksportowe. Premier Donald Tusk ma nadzieję, że Polska stanie się „drugą Norwegią” – czytamy w niemieckim portalu.

O protestach przeciwko metodzie wydobycia gazu łupkowego pisze także FAZ. Dziennik omawia w tym kontekście dokumentalny film Lecha Kowalskiego „Gorączka gazu”, który wyemitować ma telewizja Arte. FAZ wyjaśnia, że polski dokumentalista kręcił swój film w Pensylwanii, gdzie jak grzyby po deszczu powstają wieże wiertnicze. T co tam zobaczył nasz dziennikarz, może także grozić ludziom w Polsce: brunatna woda w studniach, która powoduje choroby u zwierząt i ludzi, a próby laboratoryjne tej wody „dowodzą obecności metali ciężkich, substancji rakotwórczych a nawet różnych rodzajów uranu”.

Autor artykułu dodaje, że niektóre fakty związane z technologią wydobycia gazu łupkowego tzw. szczelinowania „powodują, że włosy na głowie stają dęba – tylko biorąc pod uwagę zużycie czystej wody, która po tej procedurze musi być przechowywana w zbiornikach na niebezpieczne odpady. Także to, że firmy wydobywcze nie chcą zdradzić chemicznego składu koktajlu do szczelinowania nie wróży nic dobrego” – komentują Niemcy.

1 KOMENTARZ

 1. Czy nikt nie jest w stanie prześledzić i udokumentować prac przy odwiertach struktur łupkowych?
  Czy jest jakiś zatroskany o Prawdę pisaną przez duże P dziennikarz, który uczciwie udokumentuje drogę świdra drążącego strukturę łupkową wraz z jakością urobku i składu chemicznego wypompowanej cieczy z odwiertu?
  Czy tak trudno uczciwemu dziennikarzowi dociec prawdy, która jedynie wg. Mackiewicza, jest ciekawa?
  A może poprostu już nie ma uczciwych dziennikarzy, opisujących otaczającą nas rzeczywistość?
  To oczywiście jest możliwe, słuchając, oglądając i czytają codzienne media, te niszowe, a nawet głównego nurtu, choć niektórzy twierdzą, że mętnego.
  Jeżeli tak jest, to oczywiście tłumaczy brak informacji szczegółowych i jakże ciekawych, dotyczących łupków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.