fot. nadesłane

Okolice Kawli, Trzech Rzek i Rębu w gminie Przodkowo świetnie nadają się do przeprowadzania kuligów. Przede wszystkim jest to malownicza okolica, ponadto leśnymi i polnymi dróżkami można jeszcze jeździć sankami. Dodatkowo jest tam kilka atrakcji, które mogą zainteresować każdego amatora zimowych rozrywek.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Pierwszą atrakcją jest skansen prywatny Bernadety i Czesława Bielickich z piękną kaszubską chatą, repliką Królowej Kaszub w Sianowie i mnóstwem eksponatów. Miejsce to stało się punktem startowym dla konnych zaprzęgów Stanisława Dąbrowskiego, które powiozły ponad 60 osób związanych ze Zrzeszeniem Kaszubsko – Pomorskim w Baninie. Kolejnym przystankiem była firma „Murkam” Leona Czerwińskiego. Sam właściciel zaprezentował gościom technikę cięcia kamieni oraz współczesny kunszt oparty na tym surowcu.

– To jaż nie je do pòjãcô, co to mòżna zrobic z kamienia – wzdychał Mieczysław Stencel z Banina, a Ryszard Ustowski wtórował:  To je cos piãknégò, jô so mùszã cos z kamienia zrobic w swòjich chëczach.

Z siedziby kaszubskiej firmy pięć konnych zaprzęgów skierowało się w leśne zagajniki w okolicach Rębu, do przysiółka zwanego „Gôj”. A tam kolejne atrakcje, czyli ognisko, kiełbaski oraz zjazdy na workach z imponującej górki. Śpiewano też kaszubskie piosenki, w tym „Kaszëbsczé jezoro”, co skrzętnie rejestrował operator z telewizji Teletronik. A było co nagrywać, gdyż warunki atmosferyczne były bardzo dobre, co sprawiło, że było znacznie więcej grup. Jedni podkreślali, że przyjechali z Garcza, inni ze Staniszewa, jeszcze inni z Kartuz.

Po powrocie do skansenu Bielickich na wymęczonych miłośników zimowych atrakcji czekali młodzi poeci kaszubscy Gracjana Potrykus oraz Mateusz Meyer.

– Kòżdi rozegracji w naszm dzejanim , nawet czësto rozriwkòwi czë turisticzny, towarzëc wiedno mùszi jaczis dzélëk dejowi i edukacyjny. Temù na kùńc spòtikómë sã z kaszëbską pòezją – wyjaśniał prowadzący spotkanie.

Nieco o tej poezji opowiedzieli sami autorzy, chętni zakupili tomiki, by móc później zgłębić zawarte w niej myśli, a jeszcze inni w rytm akordeonowej muzyki, urządzili sobie krótką potańcówkę.

(jd)

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.