Fot. GK

Ulice Słupska patrolują litewscy policjanci. Powodem nie są jednak braki kadrowe w pomorskiej policji. Litewscy funkcjonariusze właśnie w Słupsku przygotowują się do pełnienia międzynarodowych partoli wzdłuż polsko – litewskiej granicy.

Fot. GK
Fot. GK

Widok litewskich policjantów na ulicach Słupska budził duże zainteresowanie zarówno przechodniów jak i kierowców, którzy byli zatrzymywani przez polsko – litewski patrol.

– Ludzie są dla nas bardzo mili. Często zaczepiają nas pytając jak się tu znaleźliśmy. Wiele osób chce nam też pomagać – mówi Tadeusz Wojtechowski, policjant z Litwy.

Funkcjonariusze zza wschodniej granicy przyjechali do Słupska ze Szkoły Policji w Kłajpedzie. Ich szkolenie finansuje Unia Europejska.

– To już druga wizyta policjantów Litwy w Słupsku. Szkoła Policji w Kłajpedzie ma taki sam profil jak nasza. Tyle tylko, że jest znacznie mniejsza – wyjaśnia Piotr Kozłowski, rzecznik prasowy Szkoły Policji w Słupsku.

Kilkunastu litewskich policjantów będzie w Słupsku przez dwa tygodnie. W tym czasie czekają ich wspólne patrole z policjantami prewencji, drogówki, dyżury na komisariatach i zajęcia w szkole policji.

Fot. GK
Fot. GK

– Przez to, że w Słupsku działa Szkoła Policji nasza komenda stała się jak gdyby poligonem doświadczalnym. Mieliśmy już gości ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, a teraz z Litwy. Wszyscy funkcjonariusze ćwiczący w słupskiej Szkole Policji, chcą od razu poznać prace lokalnej policji. Międzynarodowe patrole powoli są więc dla nas codziennością – mówi podkom. Robert Czerwiński, rzecznik prasowy policji w Słupsku.

Zarówno praca policji jak i wykorzystywany obu krajach sprzęt są bardzo podobne. Funkcjonariusze z Litwy zazdroszczą słupskim policjantom tylko jednego – super nowoczesnej strzelnicy.

– Strzelnica w Szkole Policji naprawdę zrobiła na nas wrażenie. Nie mamy takiej u siebie w kraju. Przyznam nawet, że nikt z nas nie widział takiej na oczy – mówi Irmina Siskute, policjantka z Litwy.

Wizyta litewskich funkcjonariuszy ma na celu nie tylko poznanie pracy obu  policji. Funkcjonariusze przygotowują się też do wspólnych międzynarodowych patroli, które pełnią na polsko – litewskiej granicy.

1 KOMENTARZ

  1. Litwa nie jest za wschodnią granicą, ale za granicą północno-wschodnią. Poza tym Polska to wg ONZ Europa Wschodnia, a Litwa to Europa Północna wg ONZ. Ponadto Litwa jest w UE i NATO.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.