Fot. GK

Izby wytrzeźwień, nazywane też złośliwie najdroższymi hotelami w Polsce, będą przyjmować nietrzeźwych za darmo. Wszystkiemu winne są niezgodne z konstytucją przepisy, które nie określały jasno stawek za dobowy pobyt w izbie.

Fot. GK
Fot. GK

Słupska Izba Wytrzeźwień przyjmuje rocznie około czterech i pół tysiąca osób. Choć do niedawna koszt noclegu w izbie można było porównać do najdroższego hotelu. Z powodu niejasnych  przepisów na razie izby będą przyjmować za darmo.

– Sprawę zawalili parlamentarzyści, którzy mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie przepisów do zaleceń Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał zakwestionował między innymi tryb i wysokość pobieranej przez izby opłaty. Sejm i Senat wziął się za poprawienie ustawy dopiero w październiku. Prace nad nią zakończono pod koniec grudnia. Dokładnie 16 stycznia przestała obowiązywać stara ustawa, a nowej nie podpisał jeszcze prezydent więc nie może wejść w życie – wyjaśnia Ryszard Śnieżek, dyrektor Izby Wytrzeźwień w Słupsku.

Zgodnie z prawem prezydent ma czas na podpisanie ustawy do pierwszego lutego 2013 roku. Do póki nie wejdą w życie nowe przepisy, izby wytrzeźwień nie mają prawa pobierać opłat  za przebywanie nietrzeźwych w placówce. Całodobowy koszt pobytu jednej osoby to w przypadku słupskiej izby 230 złotych. Biorąc pod uwagę, że placówka przyjmuje każdej doby dwadzieścia osób, w ciągu pół miesiąca straci  teoretycznie około 70 tysięcy złotych. Pracownicy izby przyznają jednak, że rzeczywiste straty będą dużo mniejsze ponieważ ściągalność opłat wynosi zaledwie 20 procent.

Inna sytuacja jest w Trójmieście. Nietrzeźwi z Sopotu, Gdańska ani Gdyni nie trafią do popularnych „wytrzeźwiałek”.  W Gdyni izbę zlikwidowano dziesięć lat temu, a w Gdańsku pięć lat temu.  Sopot w ogóle nie ma izby wytrzeźwień.  Pomoc oferują placówki prowadzone przez organizacje pozarządowe: w Gdańsku jest to Pogotowie Socjalne Dla Osób Nietrzeźwych, w Gdyni schronisko dla osób bezdomnych uzależnionych od alkoholu, które prowadzi Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.