Fot. Polskie Radio: Karnawał w Rio

Karnawał czyli zapusty to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc.

Nazwa karnawał pochodzi od włoskiego carne vale, a słowo to zaczerpnięte z łaciny oznaczało pożegnanie mięsa: „carne” – mięso i „vale” – żegnaj (przed rozpoczynającym się wielkim postem). Oczywiście każdemu z nas karnawał kojarzy się przede wszystkim z Rio de Janeiro.

Fot. Polskie Radio: Karnawał w Rio
Fot. Polskie Radio: Karnawał w Rio

Karnawał jest od zarania dziejów znany na Kaszubach. Zwyczaje karnawałowe są tu bardzo urozmaicone, a wiele z nich przetrwało do dziś. Zapusty, to czas zabaw i tańców i spożywania… sporych ilości alkoholu. Głównym pożywieniem Kaszubów w czasie postu były krëpe, bùlwe i slëdze.  Dawniej w zapusty jedzono jednak dużo tłustych dań, a bardzo popularne były placki ziemniaczane, pączki i faworki.  Taniec, zabawa, śpiewy, to nieodzowne elementy zapustne widoczne w każdym zakątku Kaszub. Wedle tradycji panny wystrojone w piękne suknie brały udział w  balach i imprezach, by znaleźć mężów. Do dzisiaj zachował się tu zwyczaj chodzenia w zapusty przebierańców. Spotkać można wśród nich postacie z kolędowania: niedźwiedzia, konia, bociana, cygana, czy żandarma. Bawią się zarówno starzy jak i młodzi, a okres ten kończy się w ostatki.  Niegdyś zapusty, to także czas w którym na Kaszubach odwiedzało się dalekich krewnych. Rodziny zbierały się i w kilka sań wyruszano na wspólne odwiedziny bliskich.

2 KOMENTARZE

  1. Zôpùstë są czasem òd niedzeli (zôpùstnô niedzela) do wtórkù przed Pòpielną Strzodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.