fot. Franciszek Sychowski

Wczoraj w Wejherowie w czterech językach odczytano Modlitwy Katedr Polskich.  Już po raz dziesiąty święte słowo rozbrzmiało w murach wejherowskiego kościoła.

fot. Franciszek Sychowski
fot. Franciszek Sychowski

W poniedziałek w wejherowskiej Kolegiacie odbył się Festiwal Słowa Verba Sacra w ramach którego zgromadzeni usłyszeli strofy biblijne w czterech językach: w oryginalnym czyli hebrajskim, w greckim jako modlitwy uwielbienia Żydów w diasporze, polskim jako najbliższemu naszemu pokoleniu oraz kaszubskim.

Była to trzecia część Księgi Psalmów – mały i wielki Hallel. Danucie Stence, która odczytała modlitwy w wersji kaszubskiej towarzyszyli aktor Jerzy Kiszkis czytający w wersji greckiej oraz polskiej i ojciec franciszkanin Jakub Waszkowiak OFM, który psalmy odczytał w wersji oryginalnej. . Oprawę muzyczną skomponował i przygotował Cezary Paciorek (kompozycje, keyboard, akordeon). Śpiew – chór Camerata Musicale pod batutą Aleksandry Janus.

Artyści odczytali 7 utworów ze zbioru psalmów pochwalnych, które wykorzystywane były przez Izraelitów w czasie najważniejszych świąt i innych ważnych chwil ku uwielbieniu Boga. Wybór tekstów nie był przypadkowy.  Reżyser Przemysław Basiński chciał dać w ten sposób wyraz dziękczynieniu Bogu za 10 lat kaszubskiego Verba Sacra.

Galeria

fot. Franciszek Sychowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.