mat. prasowe

Coroczny Festiwal Słowa VERBA SACRA – Modlitwy Katedr Polskich w najbliższy poniedziałek 14 stycznia o godz. 17.00 w wejherowskiej Kolegiacie. Fragmenty biblii czytać będą polscy aktorzy Danuta Stenka, Jerzy Kiszkis oraz o. Jakub Waszkowiak.

mat. prasowe
mat. prasowe

Po raz dziesiąty wejherowska Kolegiata stanie się miejscem, w którym wsłuchiwać się będziemy w słowa Pisma Świętego w regionalnym języku kaszubskim, czytanym przez znaną aktorkę Danutę Stenkę. Tym razem zabrzmią słowa 7 psalmów, należących do wyjątkowego zbioru psalmów pochwalnych, którymi w największe święta i w inne ważne chwile pobożni Izraelici uwielbiali Boga. – „Niewątpliwym fenomenem jest rokroczne gromadzenie się w kolegiacie wejherowskiej w styczniowe, zimowe wieczory licznego grona słuchaczy Słowa Bożego w języku kaszubskim. Piękny sposób przekazu tego Słowa w wykonaniu pochodzącej z Kaszub wybitnej aktorki Danuty Stenki, przejmująca muzyka i śpiewy, a także gra świateł, z pewnością przyciągają tu zarówno tych, którzy spragnieni są pokarmu duchowego, jak i przeżyć estetycznych. Do tego wszystkiego dodajmy życzliwie otwarte od samego początku podwoje tej świątyni, której gospodarzem jest ks. Dziekan Tadeusz Reszka, troszczący się o ciepły w każdym wymiarze wymiar tych spotkań – komentuje wydarzenie o. Adama Ryszarda Sikory OFM, WT UAM Poznań

W tegorocznej edycji kaszubskiej Verba Sacra w Wejherowie usłyszymy psalmy w w czterech wersach językowych: oryginalnej, czyli hebrajskiej, w greckiej – jako modlitwy uwielbienia Żydów w diasporze, polskiej – jako najbliższej naszemu pokoleniu wersji liturgicznej i oczywiście kaszubskiej, budzącej szczególny rezonans w sercach ludzi tej ziemi. W wersji oryginalnej odczyta je o. Jakub Waszkowiak OFM, tegoroczny absolwent Studium Biblicum Franciscanum z Jerozolimy, w wersji greckiej i polskiej – znany polski aktor Jerzy Kiszkis, a w wersji kaszubskiej – aktorka Danuta Stenka. O tegoroczną oprawę muzyczną zadbają: Cezary Paciorek (kompozycje, keyboard, akordeon) i chór mieszany Camerata Musicale pod kierunkiem Aleksandry Janus.

mat. prasowe
mat. prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.