Kontrowersyjna inwestycja w centrum miasta

11 stycznia 2013r. | Drukuj

To pomysł, który budzi skrajne emocje – od podziwu po totalną krytykę. W centrum Gdyni powstaje za ponad 7 mln zł InfoBox czyli tymczasowy obiekt zbudowany z 65 kontenerów.

Fot. UM Gdynia

Fot. UM Gdynia

W Gdyni u zbiegu ulic Świętojańskiej i 10 Lutego miało powstać miejskie Forum Kultury. Jednak problemy formalne, m.in. własnościowe sprawiły, że miasto zdecydowało się na budowę „tymczasowego” obiektu, czyli składającego się z modułów, które będzie można zdemontować. Tak powstaje InfoBox, czyli zespół 65 kontenerów i wieża widokowa przylegająca do szczytowej ściany budynku. Będzie to wielkie centrum informacyjne na temat inwestycji i rozwoju Gdyni. „Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, zamiast Forum Kultury, którego budowa miała ruszyć dwa lata temu, stawia za 7 mln zł piramidę z kontenerów, by opowiadać o przyszłych inwestycjach” – napisała Gazeta Wyborcza. „Kontenerowa forma jest tu obca i nie spełnia standardów śródmiejskiej zabudowy” – dodaje  na jej łamach inż. arch. Maria Jolanta Sołtysik, profesor i wykładowca na wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.

Trzeba jednak dostrzec, że InfoBox to przedsięwzięcie wpisujące się w światowe trendy, a w Polsce – wręcz bezprecedensowe. To – jak mówi prezydent miasta – swoiste obserwatorium zmian w Gdyni. Tutaj będziemy mieli możliwość unaocznić sobie kierunek rozwoju i zmian miasta, poznać jego potencjał i przyszły wizerunek – m.in. dzieki multimedialnym prezentacjom. InfoBoxy działają w innych dynamicznie rozwijających się miastach – w Berlinie, Hamburgu czy Saragossie. Nikt nie urywa też, że to inwestycja tymczasowa, która przez kilka lat ma wypełniać lukę architektoniczną w samym centrum Gdyni. Potem powstanie tu zapewne godny tego miejsca obiekt. Architektura kontenerów ma zaś nawiązywać do portowego charakteru miasta, a 22-metrowa wieża widokowa z windą bezsprzecznie stanie się atrakcją dla mieszkańców i turystów. Cały obiekt będzie miał prawie 900 metrów kwadratowych.

Budowa InfoBoxu rozpoczęła się w lipcu ubiegłego roku. Inwestycja ma być gotowa wiosną.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem

Najnowsze komentarze