Zawalona ściana budynku szkoły. / fot. DB

We wtorek runęła ściana szczytowa budynku szkoły podstawowej w Żarnowcu (powiat pucki). Do zdarzenia doszło w nocy, gdy nikogo nie było wewnątrz. Katastrofę budowlaną spowodowały ulewne deszcze, które podmyły fundament budynku. We wtorek  dyrektor szkoły odwołała lekcje kilku klas. Pozostałe dzieci uczą się w innych obiektach.

Najpierw zaczęły pękać mury, potem usunęła się ziemia spod części budynku, wreszcie runęła jedna z nośnych ścian. Z zewnątrz widać wnętrze klasy, a do środka dostaje się woda. Pracownicy szkoły próbują zabezpieczyć budynek, wynoszą sprzęt.

– Jesteśmy w szoku, ale na szczęście stało się to w nocy, więc nie było żadnych ofiar – mówią nauczyciele z żarnowieckiej szkoły.

Zawalona ściana budynku szkoły. / fot. DB

Trwa wstępna ekspertyza – na miejsce przybyli inspektorzy nadzoru budowlanego  z Pucka.

– Ulewny deszcz wypłukał spod fundamentów ziemię i osłabił konstrukcję – mówi Marek Zawadzki, inspektor nadzoru budowlanego z Pucka.

Szkoła składa się z  trzech budynków, a ucierpiał środkowy z nich. Mieszczą się tu sale lekcyjne klas 4-6 oraz pomieszczenia administracyjne: sekretariat, gabinet dyrektora i pokój nauczycielski.

– We wtorek uczniów z kilku klas  odesłaliśmy z powrotem do domu – powiedziała Aleksandra Obszyńska, dyrektor SP w  Żarnowcu. – W tym tygodniu znajdziemy dla nich inne sale – dodała.

Inspektorzy na razie zamknęli dwie sale i nakazali kierownikowi budowy obserwować pozostałą część szkoły. Budynek zabezpieczy ekipa, która buduje w pobliżu salę gimnastyczną . Ekspertyza budowlana, która rozstrzygnie o dalszych losach uszkodzonego budynku, będzie gotowa za tydzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.