fot. nadesłane

Spotkanie opłatkowe Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie, które odbyło się w przeddzień Sylwestra, oficjalnie zamknęło odchody 10–lecia oddziału.

fot. nadesłane
fot. nadesłane

Złożyły się na nie dziesięciolecia organizowania mszy z kaszubską liturgią słowa, założenia klubu, pielgrzymek kaszubskich do Sianowa i kilka pomniejszych wydarzeń. Do znaczących publicystycznych i artystycznych osiągnięć minionego roku należy wydanie „Leksykonu Ziemi Żukowskiej” oraz płyty „Wiedno Kaszëbë” zespołu „Młodzëzna”. Te i inne wydarzenia zostały przypomniane w oparciu o zdjęcia wyświetlone na telebimie. – Jestem pod wrażeniem tych działań. Śmiało moglibyście nimi obdarować kilka oddziałów – podkreślał w życzeniach Jerzy Kreft, prezes ZKP w Kolbudach, który wraz z małżonką Lidwiną (prezes ZKP w Żukowie) był gościem banińskiego opłatka.

Utwory z najnowszej płyty artystycznie ubogaciły opłatkową uroczystość. Wykonali je młodzi artyści z zespołu „Młodzëzna”. Wystąpił też chór „Chòranka”, który wykonał kilka tradycyjnych kolęd kaszubskich. Natomiast gwiżdże z Miszewa pod kierunkiem Elżbiety Pryczkowskiej i przy akompaniamencie Marka Muncha, uraczyły zebranych dawką humoru i oryginalnej obrzędowości kaszubskiej.

Było mnóstwo pięknych życzeń, które złożyli członkowie licznego oddziału (230 osób), a także wypowiedzianych publicznie przez sołtys Banina Urszulę Teskę. Pani Sołtys podczas spotkania złożyła akces do organizacji, prezesów sąsiednich oddziałów oraz członków Rady Naczelnej ZKP Albina Bychowskiego i Wojciecha Kankowskiego, którzy wręczyli legitymacje nowym członkom: małżonkom Krystynie i Pawłowi Wojowskim z Warzenka oraz Honoracie Walczak z Gdańska.

(jd)

Galeria

fot. nadesłane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.