Fot. Mariusz Baar

Podczas prac melioracyjnych koło wsi Górka w gminie Wicko robotnicy znaleźli kamień graniczny z czasów panowania Zakonu Krzyżackiego. Są na nim wykute znaki: charakterystyczny krzyż oraz dwie litery.

Fot. Mariusz Baar
Fot. Mariusz Baar

Podczas pogłębiania rowu melioracyjnego koparka natrafiła na kamień graniczny z czasów panowania państwa krzyżackiego. Zdaniem Mariusza Baara, historyka i radnego z Wicka to sensacja historyczna. Miejscowość Górka najprawdopodobniej znajdowała się po krzyżackiej stronie granicy. Tu, w dolinie rzeki Łeby, kamień graniczny stał w polu zarośnięty trawą.
Historycy zbadają, co oznaczają dwie litery znajdujące się na kamieniu „E” i „r”. Jest to już drugi pokrzyżacki kamień graniczny odnaleziony w gminie Wicko.
Wiadomo, że zachodnia granica krzyżacka rozpoczynała się w ujściu kanału łebskiego do Bałtyku. Następnie biegła poprzez kanał, jezioro Łebsko, do miejsca, gdzie rzeka Łeba uchodzi do jeziora. Miejsce, w którym się znajdował kamień, zostanie oznaczone i określone przez GPS, zaś kamień jako atrakcja  turystyczna trafi do wsi Górka położonej około kilometra od miejsca jego znalezienia. Taki sam kamień znaleziono kilka lat temu w Kukowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.