fot. slupsk.pl

Po protestach przedsiębiorców prezydent Słupska wycofał zarządzenie o podwyżkach czynszu w lokalach użytkowych. Według projektu czynsze miały wzrosnąć od stu do nawet 450 procent. Dla wielu przedsiębiorców tak olbrzymi wzrost kosztów prowadzenia działalności oznaczał bankructwo.

Fot. slupsk.pl
Fot. slupsk.pl

 – Moja rodzina prowadzi piekarnię w Słupsku od trzech pokoleń – mówi Stanisława Janta – Lipińska, właścicielka piekarni. – Jest kryzys, spada nam sprzedaż, spada produkcja. Do tego koszty działalności są coraz większe.  Od  kilku miesięcy tniemy koszty i oszczędzamy na czym można. Teraz pozostałoby nam już tylko zamknąć prowadzoną od 60 lat piekarnię – mówi zrozpaczona kobieta.

Protesty przedsiębiorców i samorządowców opozycji zmusiły miasto do wycofania się z pomysłu podwyżek czynszów.

– Prezydent wycofał zarządzenie o podwyższeniu czynszów w lokalach użytkowych. Dodatkowo zdecydował o powstaniu specjalnej komisji, która do końca stycznia zajmie się przygotowaniem propozycji nowych podwyżek czynszów – mówi Dawid Zielkowski – rzecznik Urzędu Miasta w Słupsku.

Choć odwołanie zarządzenia o podwyżkach popiera większość radnych,  samorządowcy krytykują prezydenta, że doprowadził do konfliktu. Radni od ośmiu lat domagali się od prezydenta stopniowej podwyżki czynszu, a nie jednorazowego skoku o kilkaset procent.

– Prezydent Kobyliński zawsze udawał dobrego wujka i nie decydował się na podwyżki. Dla niego zawsze ważniejsze były jego notowania, a nie dobro miasta. Martwił się jedynie o wynik wyborów lub jak ostatnio o wynik referendum. Teraz mamy konsekwencje tylko lekkomyślnych rządów – Zdzisław Sołowin, przewodniczący Rady Miasta w Słupsku

Podwyżki czynszów miały obowiązywać od pierwszego stycznia.  O ich wycofaniu przedsiębiorcy dowidzieli z mediów. Dzierżawcy lokali narzekają na brak informacji i na urzędników ratusza, którzy o zmianie przepisów jeszcze nic nie wiedzą.

Władze miasta zapewniają, że w przyszłości wysokość podwyżek czynszu będzie konsultowana z przedsiębiorcami. Dopiero po osiągnięciu porozumienia będą wprowadzone w życie. Stawki za dzierżawę miejskich lokali wzrosną w Słupsku prawdopodobnie od marca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.