Fot. GK

Ostateczna decyzja o powstaniu etnofilologii kaszubskiej na Uniwersytecie Gdańskim zapadnie w styczniu. – Jeżeli wszystko pójdzie po naszej myśli, studia rozpoczną się 1 października 2013 roku – zapewnia dr Małgorzata Klinkosz z UG.

Fot. GK
Fot. GK

Etnofilologia kaszubska, to nowy kierunek planowany na Uniwersytecie Gdańskim. Ma mieć dwie specjalizacje – nauczycielską i medialną. Absolwent etnofilologii kaszubskiej będzie przygotowany do pracy jako nauczyciel języka kaszubskiego w szkołach i przedszkolach, a także w mediach.

Pomysł stworzenia etnofilologii kaszubskiej to efekt badań rynkowych, potwierdzających potrzebę kształcenia w takich właśnie dziedzinach. Od kilku lat brakuje bowiem nauczycieli języka kaszubskiego. Niewielu jest również dziennikarzy specjalizujących się w problematyce regionalnej i posiadających przy tym wystarczającą znajomość kaszubszczyzny.

W programie studiów przewidziano dużą liczbę godzin lektoratu z kaszubskiego co przełożyć ma się na umiejętność swobodnego posługiwania się tym językiem.  Kandydat na nowy kierunek nie będzie musiał jednak wykazywać się jego znajomością na etapie rekrutacji.

– Jesteśmy w stanie sami dobrze przygotować studenta do tego, aby biegle władał językiem kaszubskim. W programie studiów przewidziano pięciokrotnie więcej godzin nauki języka kaszubskiego, niż jest to obecnie w ramach specjalności kaszubistycznej na filologii polskiej – podkreśla dr Małgorzata Klinkosz z UG.

– Etnofilologia kaszubska realizowana będzie w zakresie studiów I stopnia (licencjackich). Być może w przyszłości oferta ta zostanie poszerzona. Są takie plany, ale zależy to od zainteresowania – dodaje Małgorzata Klinkosz. Także na innych uczelniach najpierw tworzy się studia I stopnia, a potem, jeżeli jest taka potrzeba, poszerza ofertę o studia II stopnia i studia zaoczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.