mat. prasowe

Uniwersytet Gdański otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 50 mln zł na budowę nowego gmachu Instytutu Biotechnologii. Inwestycja powstanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Budowa rozpocznie się w 2013 roku, a zakończy w 2015.

mat. prasowe
mat. prasowe

Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Bernard Lammek podpisał w Ośrodku Przetwarzania Informacji w Warszawie umowę na realizację nowej inwestycji – budowy budynku Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Projekt realizowany będzie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość inwestycji wynosi 53,06 mln zł . Program niemal w całości finansowany jest ze środków unijnych.

– Dzięki budowie nowego gmachu Instytutu Biotechnologii na terenie kampusu UG w Gdańsku-Oliwie, gdzie już znajdują się wydziały eksperymentalne, takie jak Wydział Biologii, Wydział Chemii i Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki. W większym zakresie będzie możliwe realizowanie wspólnych projektów naukowych i dydaktycznych z zakresu nauk ścisłych – podkreśla prof. Bernard Lammek, rektor Uniwersytetu Gdańskiego.  – Łatwiejsza będzie także wymiana doświadczeń i pomysłów, a studenci UG będą mieli szeroki dostęp do wielu specjalistycznych laboratoriów i pracowni w ramach kilku wydziałów. Przeniesienie ostatniego Wydziału Eksperymentalnego UG na teren kampusu w Gdańsku-Oliwie przyczyni się znacznie do realizacji idei interdyscyplinarnych badań naukowych i procesu dydaktycznego – dodaje rektor UG.

Budynek nowego instytutu będzie miał 8 tys. m² powierzchni użytkowej,   łącznie 4 kondygnacje naziemne i 1 podziemną. Będzie to jeden z najnowocześniejszych gmachów naukowo-dydaktycznych. Znajdą się w nim specjalistyczne laboratoria, m.in.  bioinformatyczne, analiz biomolekularnych, zespół fitotronów, laboratorium o podwyższonych wymaganiach czystości i szczelności, laboratorium izotopowe i pracownie do badań rozwojowych. W budynku będą się mieściły nowoczesne pomieszczenia dydaktyczne dla studentów i doktorantów, m.in. laboratoria dydaktyczne, naukowo-dydaktyczne, sale seminaryjne, sale komputerowe, audytorium na 180 osób, pomieszczenia dla kół studenckich, czytelnia, sala Rady Wydziału. Sale komputerowe będą w pełni wyposażone –  łącznie w budynku będą dostępne 123 stanowiska ICT. W Specjalistycznym Laboratorium Bioinformatycznym zostanie utworzony tzw. klaster obliczeniowy (zespół specjalistycznych komputerów). Ze specjalistycznych pracowni i laboratoriów będą korzystali pracownicy naukowo-dydaktyczni oraz studenci i doktoranci w ramach zajęć dydaktycznych. Sale wykładowe i laboratoria wyposażone zostaną w tablice interaktywne i projektory multimedialne z ekranami projekcyjnymi, co umożliwi prowadzenie wykładów i zajęć z prezentacjami multimedialnymi. W budynku będą również pomieszczenia pomocnicze, mi. in: magazyny odpadów chemicznych i biologicznych, wytwornica suchego lodu oraz pomieszczenie na rowery.  Dzięki podziałowi budynku na trzy specjalne strefy, będzie możliwe wprowadzenie procedur bezpieczeństwa oraz kontroli dostępu do poszczególnych części.

Galeria

mat. prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.