fot. GK

Podpisane właśnie porozumienie o współpracy Bałtyckiego Klastra sEaNERGIA z samorządami województw zachodniopomorskiego i pomorskiego to początek rozwoju nowoczesnych usług ekoenergetycznych, turystyki oraz turystyki uzdrowiskowej przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

fot. GK
fot. GK

Bałtycki Klaster sEaNERGIA to nadbałtyckie powiązanie kooperacyjne powstałe na obszarze województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego w celu rozwoju nowoczesnych usług, polegających na innowacjach ekoenergetycznych, służących rozwojowi turystyki – w tym turystyki uzdrowiskowej oraz wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.Powstał dzięki inicjatywie rektor Wyższej Hanzeatyckiej Szkoły Zarządzania w Słupsku – dr Moniki Zajkowskiej oraz prezes spółki Sea Development – dr Elżbiety J. Syrdy.

Klaster wychodzi naprzeciw potrzebom rozwoju gospodarczego województw nadbałtyckich, których gospodarka opiera się na turystyce, a problem jej sezonowości zmniejsza efektywność ekonomiczną. Dlatego w pierwszej kolejności skupi się na procesie wykorzystania nowoczesnych rozwiązań ekoenergetycznych w celu wypracowania turystyki aktywnej przez cały rok.

Projekt obejmuje dwa obszary gospodarki: energetykę odnawialną oraz turystykę. Oba województwa cechują korzystne warunki wiatrowe – są to regiony o bogatym potencjale odnawialnych źródeł energii.  Z kolei w „Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020”, przyjętej w 2012 r., podkreślono ponadprzeciętną atrakcyjność turystyczną województwa pomorskiego i fakt, że jest ono trzecią destynacją w Polsce, pod względem udzielonych noclegów, a gospodarka bazuje głównie na turystyce.

Projekt sEaNERGIA łączy jednostki naukowe i biznesowe. Przedstawiciele uczelni wyższych podkreślają, że udział w klastrze pozwoli im na lepsze rozpoznanie potrzeb i oczekiwań przedsiębiorców, a także umożliwi doktorantom pisanie prac doktorskich, rozwiązujących realne potrzeby gospodarcze. Innymi słowy – ma przyczynić się do stworzenia bardzo nowoczesnego laboratorium opartego na integracji różnych źródeł energii, w tym wyspecjalizowanych pod kątem zapotrzebowania sektora turystyki.

Porozumienie o współpracy z klastrem podpisały w Kołobrzegu między innymi urzędy miast w Gryficach, w Karlinie, w Malborku, w Słupsku, w Stargardzie Szczecińskim, a także powiat Kołobrzeg.

Galeria

fot. GK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.