fot. Agnieszka Pałac

Na plaży w Łebie przy Hotelu Neptun nastąpiło uroczyste pierwsze w tym sezonie zimowym zaprzysiężenie na Morsa Łebskiego oraz wręczenie certyfikatów.

fot. Agnieszka Pałac
fot. Agnieszka Pałac

Było to duże wydarzenie dla całego Stowarzyszenia. Certyfikaty otrzymało 20 Morsów Łebskich. Najpierw zjedli jednak specjalnie przygotowanego na tę okazję kiszonego śledzia, specjalności kuchni szwedzkiej, którego charakteryzuje bardzo nieprzyjemny zapach. Na pewno jego smak na długo pozostanie w ich pamięci. 16 grudnia w kąpieli morskiej wzięły również udział osoby nie zrzeszone w „Łeba Mors Poland – Morsy Łebskie”. Najmłodszy uczestnik miał 8 lat.

Prekursorem morsowania w Łebie jest p. Wojciech Grabowski. 10 lat temu zainicjował kąpiele w zimnej wodzie i przez wiele lat był w nich osamotniony. Dopiero pod koniec zeszłego roku po spotkaniu w bibliotece miejskiej z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Łebie, wszystko ruszyło do przodu.

Okazało się, że chętnych do tego typu kąpieli jest wielu, ale nie wiedzieli oni o sobie albo po prostu brakowało im odwagi. W kąpieli noworocznej udział wzięło troje morsów, natomiast później grono zwolenników kąpieli w lodowatej wodzie zaczęło się powiększać.

We wrześniu br. do życia zostało powołane stowarzyszenie pod nazwą ‘Łeba Mors Poland – Morsy Łebskie” z siedzibą w Łebie. Prezesem został oczywiście p. Grabowski. Celem stowarzyszenia są całoroczne kąpiele osób w zimnej wodzie na różnych akwenach wodnych ze szczególnym uwzględnieniem kąpieli w okresach jesienno-zimowych.

Członkowie stowarzyszenia reprezentują Łebę na międzynarodowych zlotach morsów oraz mistrzostwach świata. Morsy Łebskie zapraszają wszystkich chętnych do udziału w kąpieli jak i kibicowania, w każdą sobotę i niedzielę o godzinie 13.00.

Zimowe kąpiele mają bardzo dużo walorów zdrowotnych. Przede wszystkim uodparniają organizm. Morsy o wiele rzadziej chorują, a ewentualne infekcję przechodzą szybciej i łagodniej. Takie kąpiele poprawiają również wydolność układu sercowo-naczyniowego, mają doskonały wpływ na reumatyzm oraz dodają sił witalnych.

Galeria

fot. Agnieszka Pałac

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.