Fot. archiwum

Gdynianie uczcili pamięć ofiar Grudnia 1970 r.  W 42. rocznicę masakry przed pomnikiem w Gdyni spotkali się mieszkańcy, związkowcy, politycy i kibice. 

Jak co roku 17 grudnia o godzinie 6 rano, w rocznicę wydarzeń  1970 roku, przed pomnikiem Ofiar Grudnia koło stacji SKM Gdynia Stocznia odbył się apel poległych. W uroczystościach wziął udział  abp Sławoj Leszek Głódź, przewodniczący Solidarności Piotr Duda i prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. 42 lata temu wojsko i milicja otworzyły w tym miejscu ogień do idących do pracy gdynian – zwykłych ludzi, robotników i uczniów.

Fot. archiwum
Fot. archiwum

Po porannej masakrze na przystanku SKM Gdynia Stocznia, w centrum Gdyni uformowano pochód z biało-czerwonymi flagami, który ruszył ulicami 10 Lutego i Marchlewskiego w kierunku przystanku Gdynia-Stocznia, gdzie starł się z wojskiem. Pochód zebrał się ponownie na ul. Czerwonych Kosynierów i ruszył do centrum Gdyni. Na czele pochodu niesiono na drzwiach ciało zabitego „Janka Wiśniewskiego” (Zbyszka Godlewskiego), za nim niesiono zakrwawione narodowe flagi. Pochód ten doszedł do urzędu miejskiego przy ulicy Świętojańskiej, gdzie doszło do kolejnych starć z mundurowymi służbami komunistycznego reżimu. Tego dnia śmierć poniosło 16 osób, w tym wiele młodzieży oraz osoby przypadkowo znajdujące się w mieście podczas walk demonstrantów z milicją i wojskiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.