Fot. tvn24.pl

„Baltic. Pies na krze” to tytuł spektaklu, którego premiera odbyła się w niedzielę w gdańskim Teatrze Miniatura. Sztuka opowiada prawdziwą historię psa, którego dwa lata temu uratowali na morzu gdyńscy marynarze.

fot. Piotr Pędziszewski
fot. Piotr Pędziszewski

W niedzielę 16 grudnia młodzi widzowie wreszcie mogli przybyć na długo wyczekiwaną premierę spektaklu „Baltic. Pies na krze”, opartego na prawdziwych wydarzeniach z 2010 roku, kiedy to pies przepłynął połowę Wisły na kawałku kry. Na Zatoce Gdańskiej przemarznięte i przestraszone zwierzę  uratowała załoga statku badawczego gdyńskiego Morskiego Instytutu Rybackiego R/V Baltica.

Historia psa znalazła się w serwisach informacyjnych na całym świecie, a los psa wzruszył chyba wszystkich, którzy dowiedzieli się o jego traumatycznej przygodzie.  Pies Baltic jest obecnie członkiem załogi statku Baltica oraz honorowym psim obywatelem Gdyni. Wraz ze swoim opiekunem Adamem Buczyńskim otrzymali już setki listów z całego świata, w tym list z podziękowaniem za uratowanie Baltika od Brigitte Bardot. Adam Buczyński jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt w Gdyni. Otrzymał również nagrodę główną w plebiscycie „Serce dla zwierząt” miesięcznika „Mój pies”.

Fot. PAP
Fot. PAP

Historię Baltica opisała Barbara Gawryluk w książce „Baltic. Pies, który płynął na krze”, a książka ta zainspirowała  Romualda Wiczę-Pokojskiego, reżysera i zarazem dyrektora Teatru Miniatura, do stworzenia jej scenicznej adaptacji.

– Jest to spektakl dokumentalny dla dzieci. Artyści kilkakrotnie odwiedzili bohatera opowieści na statku Baltica, poznali załogę i wysłuchali opowieści od świadków i uczestników całego wydarzenia. Zainteresowanie historią Baltika w Miniaturze wynikło z potrzeby znalezienia pozytywnych bohaterów w naszej codzienności, przywołania sytuacji zwykłych, a jednocześnie niezwykłych, które dzieją się wokół nas – mówi Romuald Wicza-Pokojski, reżyser spektaklu.

Spektakl reżyseruje dyrektor Teatru Miniatura, a scenografię zaprojektował Mariusz Waras, znany z projektu m-city artysta street-artowy, grafik, projektant. Autorem muzyki do spektaklu jest Michał Jacaszek, kompozytor i producent muzyki elektroakustycznej.

Fot. mat.prasowe
Fot. mat.prasowe

W związku z premierą artyści Miniatury zorganizowali także akcję specjalną pod hasłem „Podaruj ciepło bezdomnym zwierzętom”. Zachęcają do zbierania starych koców, pledów, pościeli, prześcieradeł i innych materiałów, które teatr będzie przekazywał trójmiejskim schroniskom dla bezdomnych zwierząt: Schronisku Promyk w Gdańsku-Kokoszkach, Schronisku w Sopocie oraz Schronisku Ciapkowo w Gdyni.

– W okresie zimowym przydadzą się wszelkie materiały mogące ocieplić legowiska i boksy dla zwierząt, mogą to też być stare zasłony, używana odzież, niepotrzebne tkaniny – zachęcają do udziału w akcji artyści.  Podczas każdego pokazu spektaklu „Baltic. Pies na krze” w teatrze będzie ustawiony duży kosz, do którego można będzie wrzucić przyniesione rzeczy.

Galeria

fot. Piotr Pędziszewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.