fot. moneta 2-złotowa z ORP Piorun/Marynarka Wojenna

Wodowanie monety z wizerunkiem historycznego niszczyciela ORP PIORUN, zwiedzanie nowo otwartego Muzeum MW, butelka z listem oraz wejście na pokład niszczycieli  – tak zapowiada się uroczystość zaplanowana na 15 grudnia 2012 roku.

fot. moneta 2-złotowa z ORP Piorun/Marynarka Wojenna
fot. moneta 2-złotowa z ORP Piorun/Marynarka Wojenna

W sobotę, 15 grudnia, o godzinie 10:00, w gmachu Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się uroczystość „wodowania” nowej monety Narodowego Banku Polskiego. Tym razem rewers 2-złotowej monety będzie zdobiła sylwetka historycznego niszczyciela ORP PIORUN, uczestnika wszystkich ważniejszych kampanii morskich II wojny światowej w Europie. Podczas uroczystości przedstawiona zostanie sylwetka okrętu – niszczyciela ORP PIORUN z II wojny światowej – jego historia i zasługi dla Marynarki Wojennej. Symboliczne „wodowanie” nowej monety polegać będzie na skropieniu jej wodą morską i tym samym zostanie ona oficjalnie wprowadzona do obiegu. Po uroczystości wodowania na morze wyjdzie współczesny okręt rakietowy ORP Piorun. Z jego pokładu zostanie wyrzucona butelka z listem informującym o wodowaniu nowej monety. Moment ten będzie można obserwować z plaży miejskiej w Gdyni.

– Szczęśliwy znalazca tej butelki będzie mógł odebrać specjalną nagrodę, która czekać będzie na niego w Oddziale Gdańskim Narodowego Banku Polskiego. O godzinie 10:30, w sobotę, 15 grudnia, w gmachu Muzeum Marynarki Wojennej uruchomione zostanie także stanowisko NBP, gdzie każdy będzie mógł wymienić pieniądze i stać się posiadaczem nowej 2-złotówki (wymienić za ten sam nominał) – informuje Piotr Adamczak, z-ca rzecznika prasowego Dowódcy Marynarki Wojennej – Po uroczystości, w godzinach 11:00-15:00, za darmo udostępnione zostanie do zwiedzania Muzeum Marynarki Wojennej oraz okręt-muzeum ORP BŁYSKAWICA.

Od godziny 12:00-15:00 będzie można wejść natomiast na pokład współczesnego okrętu rakietowego ORP PIORUN, który cumować będzie przy ORP BŁYSKAWICA. Na kolekcjonerów czekała będzie okolicznościowa pocztówka przedstawiająca wojenny niszczyciel ORP PIORUN oraz współczesny okręt rakietowy o tej samej nazwie. Będzie można także podstemplować pocztówki specjalnym okolicznościowym stemplem z wizerunkami obu „Piorunów”. Pocztówkę przygotowało Miasto Gdynia, które od 1996 roku jest patronem okrętu rakietowego ORP PIORUN – dodaje Adamczak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.