Fot. Akwarium Gdyńskie: Koralowce twarde

Do Akwarium Gdyńskiego trafił nielegalny transport koralowców z Indonezji, który zatrzymali warszawscy celnicy. W ratowaniu małej rafy pomagali przyrodnicy z warszawskiego ZOO, którzy zapewnili transport do Trójmiasta.

Fot. Akwarium Gdyńskie: Koralowce twarde

Rafa koralowa zapakowana w folię i skrzynie przyleciała z Indonezji przez Amsterdam do Warszawy. Celnicy na Okęciu zauważyli nieścisłości w dokumentacji, ponieważ nadawcy nie mieli stosownych pozwoleń. Gdy celnicy otworzyli przesyłkę, okazało się, że zawiera ona aż 350 kg chronionej rafy koralowej – znacznie więcej, niż wynikało z dokumentów.

Ponadto w dokumentach były wymienione inne gatunki niż te, które znajdowały się faktycznie w transporcie. Ostatecznie firma, która była adresatem przesyłki, zrezygnowała z odbioru towaru. Ze względu na dobro zwierząt służba celna  zatrzymała transport i poprosiła o pomoc warszawskie ZOO. Jednocześnie celnicy skontaktowali się z pracownikami Gdyńskiego Akwarium, bo koralowcom groziło obumarcie.

Fot. ZOO w Warszawie: Akwarium z koralowcami w warszawskim ZOO

Po konsultacjach zapadła decyzja o przetransportowaniu koralowców do Gdyni. Z pomocą przyszła dyrekcja warszawskiego ogrodu zoologicznego, która zapewniła transport do Trójmiasta specjalnym samochodem z ogrzewaną skrzynią ładunkową. Dzięki temu udało się uratować około 80 procent organizmów. Piękna rafa koralowa jest w Gdyni od ubiegłego weekendu. Wkrótce będzie można ją podziwiać podczas zwiedzania morskiego akwarium, które jako jedyne w kraju ma status ogrodu zoologicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.