Fot. Akwarium Gdyńskie

Mają dziesięć ramion i potrafią zmieniać kolor ciała, a przybyły do nas w postaci jaj aż z Portugalii. W Akwarium Gdyńskim od kilku dni można oglądać mątwy zwyczajne.

Fot. Akwarium Gdyńskie

Sepia to technika barwienia fotografii i barwnik stosowany od stuleci do wyrobu farb, ale też łacińska nazwa mątw – nowych mieszkańców Akwarium Gdyńskiego. Mątwy to dziesięciornice (posiadają dziesięć ramion), które w przypadku zagrożenia wytwarzają barwnik, zwany również sepią. Ta ciemna substancja stanowi dla mątwy osłonę przed napastnikiem, która dodatkowo może paraliżować jego narządy węchu. Co więcej, mątwy potrafią również zmieniać barwę, niczym kameleon wtapiając się w otoczenie. Mątwy przybyły do Akwarium Gdyńskiego w postaci jaj złowionych u wybrzeży Portugalii. Proces ich hodowli jest niełatwy i wymaga wiele umiejętności.

Fot. Akwarium Gdyńskie

– Aby zapewnić tym płochliwym i inteligentnym zwierzętom niezbędny spokój, a zwiedzającym możliwość oglądania ich w pełnej okazałości, pierwsze dwa miesiące pobytu mątw w zbiorniku ekspozycyjnym były przez nas trzymane w tajemnicy. Dziś, już piętnastocentymetrowe i pewne siebie mątwy, mogą śmiało zostać przedstawione szerszej publiczności – informują pracownicy gdyńskiego akwarium.

Zwierzęta te podziwiać można w Sali Rafy Koralowej od 6 grudnia 2012 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.