Fot. GK

Po Stężycy, Chmielnie, Sierakowicach, Linii, Sulęczynie, Bytowie, Szemudzie i Kartuzach – przyszła pora na Kościerzynę. Także w tej kaszubskiej gminie staną wkrótce tablice z kaszubskimi nazwami miejscowości.

Fot. GK

Aż 97 % mieszkańców gminy Kościerzyna popiera pomysł wprowadzenia polsko-kaszubskich tablic drogowych z nazwami miejscowości. Właśnie zakończyły się konsultacje w tej sprawie, które przeprowadzono w 53 miejscowościach. Gminni urzędnicy przepytali ponad 2 tys. osób.  Niemal wszyscy twierdzą, że tablice, które stoją już w ośmiu gminach, będą świetną promocją Kaszub i atrakcją turystyczną. Co najważniejsze jednak – będą umacniać i podkreślać kaszubską tożsamość. Uchwałę w tej sprawie podejmie Rada Gminy Kościerzyna na posiedzeniu 11 grudnia. Potem opinię wyda wojewoda i wreszcie zgodę da minister administracji i cyfryzacji.

Fot. GK

Odsłonięcie tablic zaplanowano na wiosnę, prawdopodobnie na Dzień Jedności Kaszubów, czyli 19 marca przyszłego roku. Samorząd nie będzie musiał płacić za wymianę tablic z kaszubskimi nazwami miejscowości. Ich koszt pokryje budżet państwa, bo gwarantuje to ustawą o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym z 2005 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.