fot. zieleniec w Gdańsku-Osowej/mat. prasowe

Miasto Gdańsk otrzymało Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Pomorskiego 2012. Nagroda przyznana została za stworzenie zieleńca wypoczynkowego przy ul. Chirona w Gdańsku-Osowej.

Alejki, ozdobne mostki na kanale, drewniany pomost na stawie, place wypoczynkowe, wygrodzone place zabaw dla dzieci, siłownia zewnętrzna, stoliki do gry w szachy, stół do tenisa, ławki, stojaki na rowery, zaaranżowana zieleń – taki sposób zagospodarowania terenu wpisuje się w potrzeby wszystkich mieszkańców, niezależnie od wieku.

fot. zieleniec w Gdańsku-Osowej/mat. prasowe

Powstało także miejsce umożliwiające organizację spotkań i imprez plenerowych, a także przestrzeń wykorzystywana do zajęć terenowych przez pobliskie szkoły. Do rekreacyjnego połowu ryb udostępniony został staw, który także przeszedł gruntowną modernizację. W ramach inwestycji, pogłębiono i wybagrowano zbiornik wodny, zachowano również wyspę,  która jest miejscem lęgowym licznie występującego tu ptactwa wodnego.

Zwycięski zieleniec w Osowej wyłoniono spośród 31 zgłoszonych projektów. Tytułem najlepszej przestrzeni  gdański zieleniec uhonorowany został za: „ukształtowanie przestrzeni w pełni oddającej znaczenie słowa publiczna – powstałej z inicjatywy i przy aktywnym udziale społeczności lokalnej, pionierskie i godne naśladowania podejście do kwestii kształtowania przestrzeni publicznych osiedli strefy podmiejskiej, bezpretensjonalność zastosowanych rozwiązań, zrealizowanych z poszanowaniem zastanych wartości środowiska przyrodniczego, zachowujących skalę i nastrój miejsca”.

– Ta przestrzeń powstawała w ścisłej współpracy z mieszkańcami, to oni współdecydowali o tym, jak docelowo to miejsce ma wyglądać, co konkretnie ma je tworzyć.  – mówi zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej, Wiesław Bielawski, który w imieniu Miasta odebrał nagrodę.

Park w Osowej, o powierzchni ok. 3 ha (z czego 1 ha stanowi zbiornik wodny z wyspą lęgową) powstawał kilka lat. Prace zakończone zostały w 2010 roku. Przedsięwzięcie finansowane było głównie ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska. Łączny koszt zagospodarowania tego terenu to ponad 2,5 mln zł.

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.