fot. GOK Główczyce

W miniony weekend w Gminnym Ośrodku Kultury w Główczycach, odbyły się kreatywne warsztaty dziennikarskie i fotograficzne, które poprowadzili przybyli z Warszawy Latający Animatorzy Kultury. W zajęciach wzięło udział ponad 20 osób z gminy Główczyce.

fot. GOK Główczyce

Uczestnicy dowiedzieli się się w jaki sposób przeprowadzić dobry wywiad, o co pytać rozmówcę i jak zebrać ciekawy materiał do redakcji. Wybrali się również na ulice Główczyc, aby sfotografować miejsca, które szczególnie lubią i lepiej poznać historię miejscowości. Podsumowaniem warsztatów było stworzenie fotograficznego atelier, do którego uczestnicy warsztatów zaprosili mieszkańców Główczyc na specjalną sesję fotograficzną nawiązującą do dawnych zakładów fotograficznych.

– Od września ruszyliśmy z nową inicjatywą pod roboczą nazwą „Seniorie Główczyckie”. Warsztaty są jej częścią. W ramach zaplanowanych działań zamierzamy zebrać wspomnienia mieszkańców, dotyczące życia w gminie Główczyce w latach powojennych (od 1945 do lat 70-tych) i utrwalić je w formie publikacji książkowej oraz krótkiego dokumentu filmowego – mówi Paweł Żmuda, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach.

Na zajęciach udało się zgromadzić grupę prawdziwie międzypokoleniową, w skład której weszli zarówno gimnazjaliści z okolicznych szkół, osoby w sile wieku jak i seniorzy. Pierwszy dzień to przede wszystkim warsztaty dziennikarskie, podczas których uczestnicy pracowali wspólnie nad cechami dobrego wywiadu, rozmawiali na temat ciekawych miejsc w naszej gminie, a także starali się zgłębić historię własnych miejsc zamieszkania. Na zakończenie zapoznali się z warsztatem fotograficznym kolektywu „Gęsia Skórka” oraz pracowali nad zdjęciami dostarczonymi przez animatorki.

Drugi dzień został zaplanowany na działania praktyczne, na których uczestnicy mogli wypróbować zdobytą pierwszego dnia wiedzę. Wyposażeni w aparaty i podzieleni na grupy wybrali się na ulice Główczyc, by uwiecznić miejsca szczególnie im bliskie oraz stworzyć krótki reportaż z tego spaceru. Ograniczeniem była objętość tekstu reportażu oraz ilość zdjęć, które mogła wykonać każda z grup, co wymuszało precyzję oraz staranne dobieranie kadrów fotograficznych.

fot. GOK Główczyce

Prawdziwym ukoronowaniem szkolenia było stworzenie przez uczestników atelier fotograficznego, do którego każdy mógł przynieść sprzęty szczególnie sobie bliskie oraz dać się z nimi uwiecznić na fotografii. Do wspólnych zdjęć zostali także zaproszeni mieszkańcy Główczyc oraz rodziny osób biorących udział w warsztatach. Dzięki specjalnej konstrukcji atelier, wielu rekwizytom i sprzętom zgromadzonym w sali GOK-u, udało się odtworzyć klimat objazdowych warsztatów fotograficznych, które dawniej świadczyły usługi w mniejszych miejscowościach. Szczególny urok zdjęć został uzyskany również dzięki zastosowaniu aparatu skonstruowanego specjalnie dla potrzeb Tymczasowego Zakładu Fotograficznego, który tworzył niesamowite efekty, które obecnie uzyskuje się zazwyczaj za pomocą zaawansowanych programów do obróbki graficznej. Każda osoba biorąca udział w sesji zdjęciowej otrzyma zdjęcie zrobione przez animatorów i uczestników warsztatów – podobnie jak w dawnych warsztatach fotograficznych na efekt i wywołanie odbitki trzeba poczekać kilka dni.

Latający Animatorzy Kultury pojawili się w Główczycach na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury w ramach projektu „Seniorzy w akcji” realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Warsztaty dziennikarskie poprowadziła Joanna Mikulska znana z projektu zbierania wspomnień Korzenie Siekierek, natomiast działania fotograficzne koordynował duet „Gęsia Skórka” w składzie: Justyna Klein i Agnieszka Czerwińska, które wcześniej powołały do życia przenośny Tymczasowy Zakład Fotograficzny.

Galeria

fot. GOK Główczyce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.