http://ec.europa.eu

Gdynia obok Berlina, Sztokholmu czy Bilbao została wyróżniona w konkursie Access City Award, w którym nagradzane są miasta najbardziej przyjazne osobom niepełnosprawnym. Gdynia to jedyne docenione miasto w Europie Środkowo-Wschodniej.

http://ec.europa.eu

Konkurs był organizowany przez Komisję Europejską. Ceremonia rozdania nagród odbyła się trzeciego grudnia w Brukseli podczas konferencji z okazji Europejskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Miastem najbardziej przyjaznym okazał się Berlin. Obok Gdyni w gronie nominowanych miast znalazły się również: Bilbao (Hiszpania), Pampeluna (Hiszpania), Sztokholm (Szwecja), Nantes (Francja) oraz Tallaght (Irlandia).

W konkursie mogły wziąć udział wszystkie miasta Unii Europejskiej posiadające co najmniej 50 tysięcy mieszkańców. W tym roku odbyła się już trzecia edycja „Access City Award”. Zgłosiło się prawie 100 miast z 20 państw członkowskich.

Wyróżnienie dla Gdyni odebrał prezydent Wojciech Szczurek. Miasto od lat realizuje politykę włączającą osoby niepełnosprawne we wszystkie sfery aktywności. Jak donosi komunikat Komisji Europejskiej, Gdynia została wyróżniona głównie za transport i infrastrukturę dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W mieście prawie wszystkie autobusy i trolejbusy są niskopodłogowe, w Hali Sportowo-Widowiskowej Gdynia jest 20 miejsc dla osób niepełnosprawnych, a w razie potrzeby można skorzystać z dodatkowych, bezpośrednio na płycie boiska. Również gdyński dworzec został w pełni przystosowany dla potrzeb niepełnosprawnych osób. Na plażę Śródmieście w Gdyni także można bez problemu dostać się jeżdżąc na wózku, gdyż jest tam wybudowany drewniany podest. Znajduje się tam duży plac zabaw. Wiele urządzeń jest dostępnych dla dzieci z niepełnosprawnością. Podczas imprez sportowych wykorzystywana jest audiodeskrypcja dla osób niewidomych.
Jak widać Gdynia dba o wszystkich mieszkańców i turystów, pokonując kolejne bariery. Jest to na pewno przykład godny naśladowania.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.