www.przewozyregionalne.pl

W przyszłe wakacje najprawdopodobniej już nie dojedziemy z Lęborka do Łeby tradycyjnym szynobusem. Powodem takiego stanu rzeczy jest wycofanie się Urzędu Marszałkowskiego z dofinansowania kursowania latem szynobusów.

www.przewozyregionalne.pl

Dojazdy na trasie Lębork-Łeba obsługiwały Przewozy Regionalne, którym Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wypłacał tzw. rekompensatę. W tym roku jednak Urząd nie zamówił pociągów na tym odcinku. Jest to natomiast wymagane zgodnie z Ustawą o publicznym transporcie zbiorowym, która mówi o tym, że organizator przewozów zamawia u przewoźników połączenia kolejowe, a zadaniem przewoźnika jest ich realizacja.

Organizatorem przewozów zgodnie z ustawą jest samorząd województwa, powiatu, związku gmin lub gminy. Do tej pory przejazdy pociągów z Lęborka do Łeby i z powrotem były objęte umową z Urzędem Marszałkowskim. Aktualnie szanse na pojawienie się dodatkowych środków w budżecie województwa na wypłatę Przewozom Regionalnym rekompensaty za świadczenie usług na konkretnej linii komunikacyjnej są bardzo małe.

Konieczność stałego dofinansowania Przewozów w formie rekompensaty wynika z faktu, iż nie są one dochodowe. Corocznie wzrastają też koszty funkcjonowania transportu, co również podnosi kwotę rekompensaty. W zeszłym roku Urząd Marszałkowski wydał na ten cel ok. 350 tysięcy złotych.

Przewozy Regionalne deklarują, że uruchomią szynobus, jeśli inny samorząd zdecyduje się na dopłaty. Jednak ani starostwo w Lęborku, ani sama Łeba nie zamierzają wypłacać rekompensaty.

Najprawdopodobniej jedynym środkiem komunikacyjnym, którym będziemy mogli dostać się do Łeby przyszłym roku będzie bus. Z uwagi na to, że dojazd szynobusem był o wiele tańszy, nadmorskie miasteczko może mocno ucierpieć. Co będzie dalej? Czas pokaże..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.