Fot. ZK-P

Gdańszczanie z obrzędem „ścinania kani” znaleźli się wśród 12 finalistów projektu “EtnoLog – zaloguj się na ludowo”. W „Etnoshow”, które odbyło się w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, wzięli udział uczniowie z SP nr 82.

Fot. SP 82 w Gdańsku

Gdańska Szkoła Podstawowa nr 82 jest jedną z ponad stu placówek z całej Polski, które zgłosiły się do projektu “EtnoLog – zaloguj się na ludowo”. Do finału zakwalifikowała się jako jedna z 12 szkół i organizacji. W „Etnoshow”, które odbyło się 29 listopada w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie uczniowie przedstawili kaszubski obrzęd „ścinania kani”. Przy specjalnie przygotowanym stoisku zorganizowali również dodatkowe atrakcje, ukazujące bogactwo regionalnego rzemiosła, m.in. haftu, malarstwa na szkle i rzeźby. Był też tradycyjny drożdżowy kuch. Uczniowie zaprezentowali także taniec „Nasza nënka” i zaśpiewali alfabet kaszubski.

Fot. SP 82 w Gdańsku

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 82 w Gdańsku rozpoczęli udział w projekcie we wrześniu 2012 roku. Inicjatorem akcji “EtnoLog – zaloguj się na ludowo” jest Centrum Edukacji Obywatelskiej. W ramach wydarzenia młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych realizuje projekty, których celem jest odkrywanie, badanie i twórcze przetwarzanie własnego dziedzictwa za pomocą nowych mediów.

Fot. SP 82 w Gdańsku

– Efekty swojej pracy pokazują społeczności szkolnej i lokalnej, a także dzielą się swoimi odkryciami z rówieśnikami z innych regionów Polski, promując swoją małą ojczyznę mówi  Teresa Jaszewska z Centrum Edukacji Obywatelskiej, która wraz z Justyną Uszlińską podjęła się opieki nad uczestnikami projektu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.