wikipedia.pl

Chcesz się dowiedzieć czy weźmiesz ślub, a jeśli tak – to czy będziesz jedną z pierwszych osób wśród swoich znajomych oraz kto będzie Twoim wybrankiem – wybranką? Nie pozostaje Ci więc nic innego jak sobie to … wywróżyć. Dziś bowiem tradycyjne Andrzejki.

wikipedia.pl

Nazwa Andrzejki pochodzi od imienia jednego z Apostołów. Św. Andrzej był uczniem Jana Chrzciciela. Jest patronem Szkocji, kraju, w którym Dzień Świętego Andrzeja jest najhuczniej obchodzony. Dzień ten przypada na koniec lub początek roku liturgicznego.

Tradycyjnie w Andrzejki czynimy  różnego rodzaju wróżby. Dawniej miały one charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt. Początkowo Andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu. Później przybrały formę zbiorową i organizowano spotkania w grupach rówieśniczych panien na wydaniu. Współcześnie Andrzejki przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

Najbardziej popularną wróżbą andrzejkową jest wylewanie roztopionego wosku na zimną wodę przez dziurkę od klucza. Na podstawie kształtu zastygłego wosku lub rzucanego przez niego cienia wróży się o przyszłym ukochanym, jego cechach wyglądu, majątku, zawodzie itp. Inną popularną wróżbą jest ustawianie kolejno butów zgromadzonych dziewcząt od ściany do progu drzwi. Ta, której but jako pierwszy dotrze do progu, również jako pierwsza wyjdzie za mąż…

 Wśród innych wróżb andrzejkowych należy wyliczyć:

  • wróżba z kartkami — uczestnicy spisują imiona dziewcząt na jednej kartce, a imiona chłopców na drugiej, po czym kartki są odwracane i przekłuwane od góry — imię, które zostanie przekłute oznacza imię przyszłej wybranki / wybranka
  • losowanie przedmiotów o przypisanym umownym znaczeniu: listek  – to staropanieństwo, obrączka lub wstążka – to rychły ślub, różaniec – oznacza powołanie do zakonu.
  • placki i pies: dziewczyny kładą na ławie posmarowane tłuszczem placki. Ta, której placek zostanie najpierw zjedzony przez psa, jako pierwsza wyjdzie za mąż
  • wróżenie z obierki: należy obrać jabłko tak, żeby powstała jedna obierka. Następnie trzeba rzucić ją za siebie. Kształt obierki ma oznaczać pierwszą literę imienia przyszłego męża.
  • imię przyszłego wybranka: wkładamy pod poduszkę karteczki z wypisanymi imionami, a rano po przebudzeniu się wyciągamy jedną z kartek i odczytujemy z niej imię lubego.

Wszystkie wróżby trzeba oczywiście traktować z przymrużeniem oka, bo mają one jedynie zapewnić dobrą zabawę. Ale też nikt nie zabrania w nie wierzyć. Wspólne świętowanie w tym dniu na pewno sprawi nam wiele radości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.