fot. nadesłane

Tegoroczna impreza andrzejkowa Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie na długo pozostanie w pamięci jej 125. uczestników. Przede wszystkim z powodu obecności na niej Davida Shulista – lidera Kaszubów w Kanadzie, burmistrza gminy Madawaska Valley, który bawił się do samego końca przy dźwiękach orkiestry Krystiana Formeli i Kazimierza Grunholza.

Fot. Nadesłane przez czytelnika GK

– Jô bë chcôł, żebë ù nas téż tak sã pòtrafilë bawic, ale to jaż tak nie je. Tu to je richtich pò kaszëbskù – wzdychał David Shulist z Kanady, któremu ten regionalny charakter imprezy bardzo odpowiadał.

Chętnie rozmawiał niemal z wszystkimi po kaszubsku, w języku znanym mu od dzieciństwa. Jednocześnie dawał świadectwo umiłowania Tatczëzny, co dla niektórych było wręcz olśniewające, dla innych intrygujące, a jeszcze innych zaskakujące. W każdym razie efekt był zawsze pozytywny.

– To je cos dlô mie! Jô sã ceszã, że jô mògã tu z Davidã pògadac. Kò jegò kòrzenie są kòle Lëpùsza, tam dze mòje – mówił Ludwik Breza, członek zarządu partu w Baninie.

Ponadto zabawa była wzbogacona występem grupy „Młodzëzna”, która zaśpiewała w językach kaszubskim i angielskim utwór „Wiedno Kaszëbë”, napisany specjalnie na cześć Kaszubów w Kanadzie.

– Tã piesniã bãdzemë spiéwelë terô w Kanadze – podsumował Shulist na koniec swego krótkiego wystąpienia.

Tę wzniosłą atmosferę jeszcze bardziej rozgrzała grupa kabaretowa „A Matizernoga!”, która zaprezentowała spektakl pełen komizmu „Wëbòrë miss”.

(jd)

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.