Fot. Mat. prasowe

Projekt pracowni JEMS Architekci zwyciężył w konkursie na koncepcję architektoniczną budynku polskiej ambasady w Berlinie. Według planów MSZ, budowa ma się zakończyć w 2016 r. i będzie kosztować około 40 mln euro.

Fot. Mat. prasowe

– Na alei Unter den Linden, tuż przy Bramie Brandenburskiej stanie siedziba ambasady, która będzie dumą Polski i polskiej dyplomacji – powiedział Podsekretarz Stanu w MSZ Jerzy Pomianowski po ogłoszeniu wyników konkursu. Jury pod przewodnictwem Prezesa Stowarzyszenia Architektów Polskich Jerzego Grochulskiego oceniało 39 prac, które wpłynęły na konkurs. Zwyciężył projekt warszawskiej pracowni JEMS Architekci

 – Nowy budynek ambasady będzie świadczył o sile, dostojeństwie i sprawności polskiego państwa, będzie naszą wizytówką w stolicy jednego z najważniejszych państw Unii Europejskiej – dodał Jerzy Pomianowski.

Jak poinformował wiceminister, MSZ przewiduje, że budowa nowej ambasady według zwycięskiego projektu – od rozbiórki do oddania pod klucz nowej siedziby – będzie trwała trzy lata, a koszty inwestycji wyniosą około 40 mln euro czyli 160 mln złotych.
– Pod koniec 2013 r. przetarg wyłoni wykonawcę tej inwestycji i rozpocznie się wyburzanie obecnej rudery przy Unter den Linden i budowa nowej ambasady – dodał wiceminister.

Fot. GK: Unter den Linden, czyli Pod Lipami. Nowa ambasada Węgier

Budynek polskiej ambasady w Berlinie stoi przy głównym bulwarze stolicy Niemiec Unter den Linden. Pochodzący z przełomu lat 60. i 70 gmach jest w bardzo złym stanie i został zamknięty w 1999 roku. Obecnie ambasada polska mieści się w pałacyku znajdującym się w oddalonej od centrum dzielnicy Grunewald, w którym przed 1989 r. była siedziba polskiej misji wojskowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.