Fot. Wojciech Figurski

Jego odbudowa kosztowała ponad 13 mln złotych. Tak potężne środki udało się zdobyć dzięki darowiźnie od osób fizycznych, prawnych, parafii, klasztorów, a przede wszystkim MKiDN oraz Miasta Gdańska. Najstarszy kościół parafialny na Starym Mieście w Gdańsku, znów budzi zachwyt.

Rewitalizacja kościoła pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest następstwem pożaru z 2006 roku. W tym roku dokonano m. in. wymiany i konserwacji 12 okien. Za ich projekt odpowiadał  architekt Tomasz Celewicz. Ręcznie robione szkło powstało w hucie Jasło. Część powojennej konstrukcji okien poddano też konserwacji – wszystko za 230 tysięcy złotych.

Fot. www.gdansk.pl

Wykonano również pionowe izolacje fundamentów korpusu głównego i prezbiterium świątyni, sfinansowane z dotacji MKiDN. Przy tej okazji dokonano też cyfrowej inwentaryzacji murów tej części kościoła. Zgromadzony materiał posłuży do badań nad historią powstawania i rozwoju budowli.

Po wymianie okien i wykonaniu izolacji, kościół czekają kolejne zadania. Będą nimi m.in. badania architektoniczne, projekt aranżacji wnętrza i jego renowacja, konserwacja elewacji i zabytków ruchomych, czy nowy projekt instalacji elektrycznych. Na wymianę czeka jeszcze 14 dużych okien i  6 małych. Wszystkie działania będą wykonywane w miarę pozyskiwania kolejnych środków.

Jest to najstarszy istniejący kościół parafialny na Starym Mieście w Gdańsku.  Budowa świątyni rozpoczęła się w 1227 r.. W XIV i XV w. kościół systematycznie rozbudowywano.

Ok. 1450 r. rozpoczęto budowę kościelnej wieży. Ostatecznie zakończono ją w 1634 r., kiedy to Jakub van den Blocke umiejscowił na niej barokowy hełm. W 1555 r. kościół przejęli protestanci, natomiast po II wojnie światowej – zakon Karmelitów.

We wnętrzu kościoła znajduje się grób wybitnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza.

Historię odkrycia grobu astronoma przeczytaj tutaj: www.gazetakaszubska.pl/34302/najwieksze-odkrycia-archeologiczne-pomorza

W 1738 r. na wieży zawieszono pierwszy carillon. W jej wnętrzu znajduje się Muzeum Zegarów Wieżowych, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. W 2011 roku zainstalowano tu pierwszy na świecie zegar pulsarowy.

Kościół pw. św. Katarzyny trzykrotnie trawiły pożary. Pierwszy wybuchł 3 lipca 1905 r., gdy od uderzenia pioruna zapaliła się wieża kościoła, kolejny miał miejsce w marciu 1945 roku. Ostatni pożar wybuchł 22 maja 2006 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.