Fot. GK

Mieszkańcy Gdyni upamiętnili słynnych mieszkańców i kapitanów żeglugi wielkiej – Karola Olgierda Borchardta oraz jego przyjaciela Mamerta Stankiewicza. Przy al. Marszała Piłsudskiego odsłonili pamiątkową tablicę.

Fot. GK

Pamiątkowa tablica zawisła w poniedziałek na budynku przy al. Marszałka Józefa Piłsudskiego 50 w Gdyni.   Odsłonięto ją z inicjatywy mieszkańców tamtejszej wspólnoty mieszkaniowej. Właśnie tu Karol Olgierd Borchardt i Mamert Stankiewicz mieszkali w latach 1931-1939.

Fot. Archiwum: Karol Olgierd Borchardt

Karol Olgierd Borchardt ma już w Gdyni swoją ulicę. Jego imię nosi także kilka szkół.  Na budynku  przy ul. Mickiewicza 16 na Kamiennej Górze, gdzie Burchardt mieszkał w latach 1945-1986, wisi poświęcona mu tablica. Borchardt urodził się w 1905 roku w Moskwie, ale wieku 19 lat osiadł na Pomorzu.  Uczył się w Szkole Morskiej w Tczewie, pływał na „Darze Pomorza”, na transatlantykach „Piłsudski” i „Chrobry”, a po wojnie wykładał w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni. Znany jest przede wszystkim jako autor poczytnych książek, m.in. „Znaczy kapitan” i „Szaman morski”.

Fot. Archiwum: Na zdjęciu Mamert Stankiewicz

Mamert Stankiewicz, kapitan polskiej żeglugi wielkiej jest bohaterem powieści „Znaczy kapitan”. Borchardt poznał go w Szkole Morskiej w Tczewie.  Potem przyjaźnili się aż do śmierci Stankiewicza. Słynny Mamert był  kapitanem transatlantyku „Piłsudski”  i brał udział w jego ostatnim rejsie. „Piłsudski” zatonął u wybrzeży Wielkiej Brytanii w 1939 r. po wybuchu niemieckiej miny. Kapitan uratował się z katastrofy, ale wkrótce zmarł na pokładzie brytyjskiego statku ratowniczego na skutek hipotermii. Mamert Stankiewicz pochowany został w Anglii. Gdyńską tablicę poświęconą obu wilkom morskim odsłonięto w 73. rocznicę jego śmierci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.