Fot. UM/Marek Sosnowski: Kwiecień 2004. Tramwaj staje na ul. Nowobramskiej

Tramwaj, który od 2004 roku stoi na słupskiej starówce, jest od dawna pusty i niszczeje – alarmują czytelnicy GK ze Słupska.  Replika dawnego słupskiego tramwaju należy do  miasta.

Słynny tramwaj, który w kwietniu 2004 r. pojawił się na słupskim deptaku z inicjatywy Stowarzyszenia Użyteczności Publicznej Aktywne Pomorze, stoi dziś pusty i obrośnięty glonami i grzybami.

Fot. UM w Słupsku/Marek Sosnowski: Kwiecień 2004. Tramwaj staje na ul. Nowobramskiej

 – Osiem lat temu w kilka osób zorganizowaliśmy całą akcję. Kupiliśmy szyny w Elblągu i dzięki życzliwości pewnego znanego przedsiębiorcy sprowadziliśmy je do Słupska. Załatwiliśmy z miastem zgodę na ich położenie na ul. Nowobramskiej, bowiem wcześniej tędy – pod Nową Bramą jeździły tramwaje. – wspomina dziennikarz Piotr Ostrowski, prezes Radia Koszalin, który w tamtych latach działał w Aktywnym Pomorzu. – Do pomysłu postawienia tu wagonu przekonaliśmy z Arkiem Jastrzębskim i Piotrem Rachwalskim prezydenta Macieja Kobylińskiego. Jednocześnie znaleźliśmy inwestora, który odrestaurował stary elbląski tramwaj i później odsprzedał go miastu. Najpierw otworzył tu mały bar, potem tramwaj przechodził z rąk do rąk, aż wreszcie zabrakło pomysłu na jego zagospodarowanie. Szkoda, bo przecież w zamyśle miał  być wizytówką Słupska, a teraz niszczeje. A pamiętam ile mnie kosztowało przekonanie ówczesnego konserwatora zabytków, który kategorycznie sprzeciwiał się pomysłowi, bo pojazd „zakłóci przestrzeń”. Powiedziałem mu, że tramwaje „zakłócały” w tym miejscu przestrzeń od 1910 roku. Wreszcie pod naciskiem prezydenta zgodził się – wspomina Ostrowski.

Fot. UM w Słupsku/Marek Sosnowski: Kwiecień 2004. Tramwaj staje na ul. Nowobramskiej

Dziś o dzierżawę tramwaju stara się Stowarzyszenie Nasz Słupsk, które chciałoby urządzić w pojeździe punkt informacji obywatelskiej. Aleksander Jacek ze stowarzyszenia mówi, że już kilka miesięcy temu złożył w Agencji Promocji Regionalnej Ziemia Słupska propozycję przejęcia tramwaju. Zaproponował, że społecznicy wyremontują wagon, ale do dziś nie otrzymał odpowiedzi. Okazało się jednak, że tramwaj cały czas ma gospodarza.

– Zawarliśmy umowę z Urzędem Miasta na użytkowanie tramwaju, która obowiązuje do końca roku. Dlatego nie możemy go na razie nikomu wydzierżawić. W przyszłym roku chcemy tramwaj wyremontować  – wyjaśnia Tomasz Urbaniak z Agencji Promocji Regionalnej Ziemia Słupska.

Na razie nie wiadomo jednak, w jaki sposób będzie wykorzystany. Może powstanie w nim ponownie punkt informacji turystycznej. A może warto posłużyć się pomysłem z innego miasta? Taki sam tramwaj stanął kilka lat temu w Elblągu. Tam jest ogólnie dostępny – można do niego wejść i zwiedzić zabytek techniki. Nad bezpieczeństwem pojazdu czuwa Straż Miejska dzięki zainstalowanemu monitoringowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.