Latarnia morska w Ustce przechodzi pierwszy od kilkudziesięciu lat remont. Prace zleciło Stowarzyszenie Pro Baltico Bono, które opiekuje się obiektem.

Stowarzyszenie Pro Baltico Bono, wspierane przez Urząd Miasta, zleciło w ubiegłym tygodniu remont zabytkowej latarni morskiej w Ustce. Wszystkie ściany budynku zostaną wypiaskowane, a konserwatorzy uzupełnią ubytki i w ceglanym murze. Blaszany dach zastąpi wreszcie oryginalna dachówka. Poprawią się także warunki dla zwiedzających, ponieważ będzie zamontowane nowe oświetlenie, a także nowe barierki.
Latarnię morską w Ustce zbudowano z czerwonej cegły w 1892 roku, czyli w tym roku obchodzi swoje 120 urodziny. Wcześniej w tym miejscu – u nasady wschodniego falochronu – stała stacja pilotów, czyli doświadczonych marynarzy, którzy pełnili w stacji dyżury, pomagając żeglarzom w wejściu do portu w Ustce. Obecny budynek latarni posiada ośmiokątną wieżę o wysokości 21,5 m, z której lampa wysyła białe światło na odległość prawie 30 km. Latarnia jest charakterystycznym znakiem rozpoznawczym Ustki i jedną z głównych atrakcji turystycznych kurortu. Teraz na kilka tygodni latarnię przykryły rusztowania, więc do czasu zakończenia prac będzie niedostępna dla zwiedzających.