Fot. UM w Ustce

Latarnia morska w Ustce przechodzi pierwszy od kilkudziesięciu lat remont. Prace zleciło Stowarzyszenie Pro Baltico Bono, które opiekuje się obiektem.

Fot. UM w Ustce

Stowarzyszenie Pro Baltico Bono, wspierane przez Urząd Miasta, zleciło w ubiegłym tygodniu remont zabytkowej latarni morskiej w Ustce. Wszystkie ściany budynku zostaną wypiaskowane, a konserwatorzy uzupełnią ubytki i w ceglanym murze. Blaszany dach zastąpi wreszcie oryginalna dachówka. Poprawią się także warunki dla zwiedzających, ponieważ będzie zamontowane  nowe oświetlenie, a także  nowe barierki.

Latarnię morską w Ustce zbudowano z czerwonej cegły w 1892 roku, czyli w tym roku obchodzi swoje 120 urodziny.  Wcześniej w tym miejscu – u nasady wschodniego falochronu – stała stacja pilotów, czyli doświadczonych marynarzy, którzy pełnili w stacji dyżury, pomagając żeglarzom w wejściu do portu w Ustce. Obecny budynek latarni posiada ośmiokątną wieżę o wysokości 21,5 m, z której lampa wysyła białe światło na odległość prawie 30 km. Latarnia jest charakterystycznym znakiem rozpoznawczym Ustki i jedną z głównych atrakcji turystycznych kurortu. Teraz na kilka tygodni latarnię przykryły rusztowania, więc do czasu zakończenia prac będzie niedostępna dla zwiedzających.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.