fot. archiwum zespołu

Pod koniec listopada ukaże się płyta zespołu „Młodzëzna” działającego przy Oddziale Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie. Dzieło to wieńczy dziesiąty rok działania organizacji.

fot. archiwum zespołu

– To jest zupełnie nowa jakość, ogromny progres w muzyce naszego regionu. Wykonawcami są przecież już całkiem dojrzali artyści, znani nawet z wielkich scen – mówi kompozytor Jerzy Stachurski. Płyta zawiera aż 26 nowych utworów kaszubskich. Autorem wszystkich tekstów jest Eugeniusz Pryczkowski, zaś muzyki do czternastu z nich Jerzy Stachurski oraz do pozostałych: Tadeusz Dargacz, Tadeusz Korthals, Jerzy Łysk, Tomasz Fopke oraz Wacław Kirkowski. Realizatorem aranży i nagrań jest Northstudio Tadeusza Korthalsa.

Rzeczywiście, co najmniej dwoje z nich, czyli Iga Fierka i Weronika Pryczkowska, występowały już z sukcesami na krajowych scenach. Prawie wszyscy byli też na Międzynarodowym Festiwalu Dzieci i Młodzieży w Koninie.  Młodzi mają też na koncie udział w realizacji wielu innych płyt z muzyką kaszubską. Między innymi wcześniej niektórzy (Weronika, Marta, Patryk, Ola) byli członkami „Spiéwnëch kwiôtków”, z którymi nagrali aż dwie płyty. Dziś stanowią one jedne z bardziej popularnych pomocy edukacyjnych w nauczaniu języka kaszubskiego. Jeszcze większą szansę na to ma właśnie najnowsza płyta o tytule „Wiedno Kaszëbë”, która od strony językowej może być wzorcem dla młodszych pokoleń Kaszubów.

Muzyk i kompozytor Tadeusz Korthals chwali młodych artystów za dojrzałą produkcję. – Nieczęsto spotyka się płyty tak zróżnicowane stylistycznie i tak długo grające. Ta płyta wypełniona jest po brzegi muzyką, mimo to nie dłuży się jej słuchanie, utwory są dynamiczne, głosy artystów z grupy Młodzëzna dojrzałe i zarazem ujmujące w swym wydźwięku – mówi muzyk. – Jest bardzo dużo piosenek, które z powodzeniem zaistnieją na antenie rozgłośni radiowych przypominając produkcje zachodnie, dużo dobrego popu, który znamy ze scenicznych desek Eurowizji. Muzyka ta połączona z dobrymi tekstami powinna dotrzeć do bardzo szerokiego grona młodzieży, tej nieco starszej także, a kaszubska muzyka, dzięki temu wydawnictwu, znów zrobiła duży krok do przodu – dodaje Korthals.

Pięknie się składa, że płyta ukazuje się właśnie w momencie przyjazdu na Kaszuby Davida Shulista – lidera Kaszubów w Kanadzie, który de facto jest głównym propagatorem tego pięknego hasła „Wiedno Kaszëbë”. W sobotę 24 listopada odbierze on w Gdańsku Medal Stolema. Jednocześnie do Kanady zawiezie on pierwsze egzemplarze płyty „Młodzëzna”.

Wydanie płyty jest współfinansowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. (ep)

„Młodzëzna” z Banina

Zespół „Młodzëzna” rozpoczął działalność w 2010 roku. Funkcjonuje przy Oddziale Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie. Inauguracyjny występ odbył się na uroczystości sobótkowej w Rębiechowie. Zgodnie z nazwą grupę stanowią młodzi ludzie: gimnazjaliści i licealiści. Aż troje z nich wcześniej występowało w dziecięcym zespole „Spiéwné kwiôtczi, z którym przez pięć lat zdobywali laury na różnych przeglądach i festiwalach. Są to: Marta Okrój, Weronika Pryczkowska i Patryk Kreft. Wówczas m.in. nagrali dwie płyty kompaktowe: „Ňd se cos dac” i „Cél daleczi”. Ponadto w początkowym składzie „Młodzëznë” byli też uczniowie liceów Iga Fierka oraz Damian Ramachowski (dawniej solista w grupie „Stegna” z Borkowa”), którego zastąpił Patryk Pupacz. Związek z grupą utrzymuje też Aleksandra Okrój, wcześniej także członek „Spiéwnëch kwiôtków”. Wszyscy są utalentowanymi wokalistami i muzykami. Najwięcej sukcesów mają na koncie Iga Fierka – laureatka programu Szansa na sukces (Warszawa 2009) oraz Weronika Pryczkowska – zwyciężczyni trzech festiwali o randze wojewódzkiej oraz uczestniczka konkursu Must be the music (Warszawa 2011). Członkowie grupy stanowili też do czerwca 2012 roku trzon zespołu „To i owo” w Gimnazjum nr 2 w Żukowie prowadzony przez Elżbietę Cupiał. W 2011 i 2012 roku zakwalifikowali się i wzięli udział w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni i Tańca w Koninie.

„Młodzëzna” dała już blisko 60 koncertów, między innymi na Jarmarku Gryfitów w Słupsku, na „Krancbalu” w Nadolu, Przywidzu, Kolbudach, Gdańsku, Pręgowie, Kartuzach i wielu innych miejscowościach Kaszub i Pomorza. Wzięła udział w projekcie „Oratorium Sianowskie” prezentowanym w Lęborku. Na początku 2011 roku zdobyła II miejsce na Pomorskim Festiwalu Pieśni Bożonarodzeniowej w Szemudzie. Rok później (w poszerzonym składzie, jako „To i owo”) młodzi zdobyli na tym przeglądzie Puchar Rektora Akademii Muzycznej. Występowali w programie TVP „Rodnô Zemia”, TV CSB oraz TVN, stale współpracują z TV Teletronik współrealizując tam lekcje języka kaszubskiego „Spiéwné ůczbë”.

Zespół wykonuje wyłącznie utwory w języku kaszubskim. Są to współcześnie pisane piosenki. Autorami słów i muzyki są uznani artyści regionu kaszubskiego, członkowie organizacji twórczych. Słowa napisał Eugeniusz Pryczkowski, natomiast muzykę do aż czternastu piosenek skomponował Jerzy Stachurski, jednocześnie konsultant muzyczny zespołu. Ponadto autorami muzyki są także: Tadeusz Dargacz, Tadeusz Korthals, Tomasz Fopke, Jerzy Łysk. Jest to muzyka popularna, wypływająca z tradycji muzyki kaszubskiej. Utwory te chętnie są wykonywane przez solistów i różne zespoły na konkursach oraz w edukacji szkolnej. Ich ważną cechą jest poprawność językowa. Stanowią znakomity materiał do nauki języka kaszubskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.