Polskie Linie Lotnicze Lot kupiły najnowocześniejszy samolot świata. Oficjalne przywitanie Boeinga 787 odbyło się 15 listopada na lotnisku Chopina w Warszawie. W niedzielę Dreamliner  przyleciał do Gdańska – już po raz drugi.

fot. GK

– W 80-letniej historii PLL LOT ostatnim takim wydarzeniem był rok 1972, gdy uruchomiliśmy połączenia do USA, rok 1989 gdy wymieniliśmy samoloty radzieckie na amerykańskie i gdy przystępowaliśmy do sojuszu Star Alliance – powiedział prezes PLL LOT Marcin Piróg na oficjalnym przywitaniu w Warszawie. Docelowo PLL Lot ma mieć w swojej flocie osiem takich statków powietrznych. Pomorska prezentacja Boeinga 787-8 Dreamliner Polskich Linii Lotniczych LOT w Gdańsku odbyła się w niedzielę 2 grudnia.

Dreamliner leciał z Warszawy do Gdańska tylko 25 minut, czyli o połowę szybciej niż wszystkie inne samoloty. – Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy odwiedził najnowszy nabytek Polskich Linii Lotniczych LOT – Boeing 787-8 Dreamliner. Z tej okazji zaproszeni goście – przedstawiciele pomorskich firm i instytucji, regularnie korzystających z międzykontynentalnych, mogli zwiedzić samolot oraz zapoznać się z najnowszą ofertą PLL LOT – informuje Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Niestety, była to oferta tylko dla wybrańców. Tymczasem na płycie lotniska zgromadziły się tłumy ciekawskich i uzbrojonych a aparaty fotograficzne i kamery. Niektórzy mieli szczęście i widzieli ten samolot po raz drugi. Tydzień temu Dreamliner nieoczekiwanie lądował w Rębiechowie, choć miał ćwiczyć w podkrakowskich Balicach. Powodem tej krótkiej wizyty była gęsta mgła na południu Polski.

Zobacz także: Dreamliner nieoczekiwanie wylądował w Gdańsku >>

Boeing 787 Dreamliner jest bardziej oszczędny w zużyciu paliwa w porównaniu do poprzednich wersji samolotów pasażerskich. Oprócz tego, jest pierwszym samolotem pasażerskim, w którym kadłub wykonano niemal w całości z materiałów kompozytowych. Dreamliner-y mogą latać na niższej wysokości, dzięki czemu w kabinie jest o 8 proc. więcej tlenu. PLL LOT są pierwszymi europejskimi liniami eksploatującymi te samoloty. 14 grudnia samolot wykona pierwszy rejs – poleci z Warszawy do Pragi. 16 grudnia zaś wystartuje w swój pierwszy transatlantycki rejs do USA.

Do marca przyszłego roku PLL LOT otrzyma pięć  Dreamlinerów. Niestety, nie będą one latać z Gdańska.

Galeria

fot. GK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.