fot. sxc.hu

W nowym roku wchodzi w życie system elektronicznej weryfikacji ubezpieczonych – eWUŚ. Od 1 stycznia idąc do lekarza wystarczy podać numer PESEL, nie będzie wymagany dowód ubezpieczenia.

fot. sxc.hu

Nowy system ma poprawić pracę służby zdrowia i ułatwić rejestrację do lekarza. Nie trzeba będzie nosić dowodu ubezpieczenia – RMUA, czy legitymacji emeryta. Wystarczy pamiętać swój numer PESEL i okazać dowód potwierdzający tożsamość, np. prawo jazdy czy legitymację szkolną. Wprowadzić nowy system w przychodniach i szpitalach można, ale nie trzeba. Jest to dobrowolne. Informacje zgromadzone w systemie eWUŚ będą aktualizowane codziennie wg danych otrzymywanych m.in. z ZUS i KRUS i przedstawiają stan uprawnień pacjenta w dniu, w którym dokonano sprawdzenia.

W przypadku, gdy system nie znajdzie danej osoby, nie znaczy to, że taka osoba nie będzie mogła skorzystać ze świadczenia lekarskiego. Należy okazać dowód ubezpieczenia, bądź złożyć pisemne oświadczenie o przysługującym mu prawie do świadczeń. Wzór oświadczenia określi Minister Zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.