fot. archiwum

Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku włączyła się do ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „NIE dla czadu”. Ma ona na celu uświadomienie mieszkańców o niebezpieczeństwie, jakie niesie za sobą tlenek węgla. 

fot. archiwum

W sezonie zimowym bardzo często dochodzi do zatruć tlenkiem węgla. Jest on potocznie nazywany „cichym zabójcą”. Nie bez powodu. Czad jest bezwonny, bezbarwny i silnie trujący. Przez to wdychające go osoby nie zdają sobie sprawy z tego, że ich zdrowie i życie jest bardzo zagrożone.

Czad powstaje  przy braku odpowiedniej wentylacji, szczelnie zamkniętych oknach i drzwiach (brak mikrowentylacji), uszkodzonym lub zatkanym kominie, niewłaściwym montażu podgrzewacza, niewłaściwym wentylowaniu kominków na gaz i drewno oraz niedrożnej kratce wentylacyjnej, a także używaniu urządzeń i pojazdów napędzanych benzyną w zamkniętych pomieszczeniach.

Zatrucie czadem daje szereg objawów. Są to m.in. bóle i zawroty głowy, nudności, omdlenia, duszność, utrata przytomności, senność oraz problemy ze wzrokiem i słuchem. Wysokie stężenie tlenku węgla może zabić już po kilku wdechach.

Pierwszym krokiem, jaki należy poczynić, jeśli osoba skarży się na któreś z tych dolegliwości, to otworzenie okna, aby jak najszybciej wpuścić do pomieszczenia świeże powietrze. Oczywiście należy wezwać pogotowie, a jeśli osoba jest już nieprzytomna trzeba wykonać resuscytację.

W mieście kolportowane są ulotki wydane przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej, zawierające informacje dot. bezpiecznego użytkowania urządzeń mogących powodować wydzielanie się tlenku węgla oraz przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.