Komenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lęborku włączyła się do ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „NIE dla czadu”. Ma ona na celu uświadomienie mieszkańców o niebezpieczeństwie, jakie niesie za sobą tlenek węgla.

W sezonie zimowym bardzo często dochodzi do zatruć tlenkiem węgla. Jest on potocznie nazywany „cichym zabójcą”. Nie bez powodu. Czad jest bezwonny, bezbarwny i silnie trujący. Przez to wdychające go osoby nie zdają sobie sprawy z tego, że ich zdrowie i życie jest bardzo zagrożone.
Czad powstaje przy braku odpowiedniej wentylacji, szczelnie zamkniętych oknach i drzwiach (brak mikrowentylacji), uszkodzonym lub zatkanym kominie, niewłaściwym montażu podgrzewacza, niewłaściwym wentylowaniu kominków na gaz i drewno oraz niedrożnej kratce wentylacyjnej, a także używaniu urządzeń i pojazdów napędzanych benzyną w zamkniętych pomieszczeniach.
Zatrucie czadem daje szereg objawów. Są to m.in. bóle i zawroty głowy, nudności, omdlenia, duszność, utrata przytomności, senność oraz problemy ze wzrokiem i słuchem. Wysokie stężenie tlenku węgla może zabić już po kilku wdechach.
Pierwszym krokiem, jaki należy poczynić, jeśli osoba skarży się na któreś z tych dolegliwości, to otworzenie okna, aby jak najszybciej wpuścić do pomieszczenia świeże powietrze. Oczywiście należy wezwać pogotowie, a jeśli osoba jest już nieprzytomna trzeba wykonać resuscytację.
W mieście kolportowane są ulotki wydane przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej, zawierające informacje dot. bezpiecznego użytkowania urządzeń mogących powodować wydzielanie się tlenku węgla oraz przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa.