fot. UM Gdynia/ Autorem projektu jest arch. Paweł Wład Kowalski - W.M. Pracownia Projektowania Miasta.

Gdyńska Szkoła Muzyczna, której tradycje sięgają 1929 roku zostanie rozbudowana o m.in. salę koncertową na 200 osób czy kabinę nagrań. Szkoła otrzymała dofinansowanie z unijnych środków. 5,5 mln zł zostało przyznane przez ministerstwo w lipcu br.,wartość całej inwestycji to prawie 11,4 mln zł. Pozostałą część sfinansuje Miasto.

fot. UM Gdynia/ Autorem projektu jest arch. Paweł Wład Kowalski – W.M. Pracownia Projektowania Miasta.

 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski podpisał z Prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem umowę w sprawie dofinansowania przebudowy i rozbudowy Szkoły Muzycznej. Projekt zakłada przebudowę budynku szkoły przy ul. Bp. Dominika na Wzgórzu Św. Maksymiliana. Placówka zyska nowe skrzydło, w którym znajdzie się m.in. sala koncertowa z ponad 200 miejscami dla publiczności, sala organowa dla 50-osobowej widowni oraz kabina nagrań. W całej szkole będzie w sumie 41 sal dydaktycznych. Powierzchnia placówki wyniesie 2,8 tys. m2, a kubatura – 12,6 tys. m3. Szkoła będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. – informują urzędnicy UM w Gdyni.

W ramach projektu zakupionych zostanie 25 instrumentów: fortepiany, pianina, harfa, klawesyny, kotły, werbel i zestaw perkusyjny, a nawet marimba i tom-tom. Rozbudowa szkoły pozwoli zwiększyć liczbę uczniów, a także dzięki inwestycji oferta edukacyjna zostanie poszerzona o trzy nowe kierunki nauczania: grę na harfie i klawesynie oraz zajęcia z muzyki kaszubskiej. Co roku w sali koncertowej będzie organizowanych ok. 20 koncertów, a w organowej – 10.

W grudniu br. planowane jest ogłoszenie przetargu na wykonawcę robót budowlanych. Realizacja inwestycji potrwa ok. 18 miesięcy. Jej zakończenie planowane jest na sierpień 2014 r.

 Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego to jedyna publiczna placówka tego typu w Gdyni. Jej tradycje sięgają 1929 r., kiedy powstała pierwsza Szkoła Muzyczna. Istniała do 1934 r. Utworzona niebawem nowa placówka przetrwała do początków wojny. Obecna szkoła została reaktywowana w 1945 r., a upaństwowiona cztery lata później. Od 1996 r. Szkoła Muzyczna I stopnia prowadzona jest przez Miasto Gdynia. W 2007 r. placówka została połączona ze Społeczną Szkołą Muzyczną II stopnia. Wielu uczniów szkoły to finaliści i laureaci ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, a wśród jej absolwentów są: koncertujący muzycy, dyrygenci, pedagodzy oraz profesorowie akademii muzycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.