fot. GK

Gęś pieczoną, półgęski wędzone, galarety, smalec, żołądki gęsie, brukwiankę i kartoflankę na gęsinie – takie smakołyki czekają na nas w Swołowie koło Słupska oraz w Dębogórzu koło Gdyni. Festyny odbywają się pod hasłem: „Na Św. Marcina najlepsza pomorska gęsina”.

fot. GK

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie przygotowało bogate menu kulinarne i artystyczne. Po raz pierwszy impreza zatytułowana „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” odbędzie się na terenie Zagrody Albrechta, a także w nowych, ogrzewanych obiektach muzealnych niedawno udostępnionych dla zwiedzających.

Kulinarna uczta, której podstawą jest gęś w różnych postaciach i wariantach tradycyjnie trwa dwa dni. Mieszkańcy regionu i turyści, którzy przyjadą do Swołowa w weekend 10-11 listopada będą mogli skosztować tradycyjnych pomorskich potraw: gęś pieczoną, półgęski wędzone, galarety, smalec, żołądki gęsie, brukwiankę i kartoflankę na gęsinie oraz wiele innych potraw serwowanych przez koła gospodyń wiejskich z regionu. Równolegle będzie odbywał się targ produktów wiejskich, podczas którego będzie można kupić przekąski, przetwory, wypieki i smakołyki. Do gęsiny zagra Darłowska Orkiestra Dęta, która ma w swoim repertuarze wiele światowych szlagierów.

Fot. GK

Będzie także coś dla najmłodszych. Podczas gęsiny zaplanowano premierę spektaklu teatru cieni zatytułowanego „O gęsiareczce Kasieni”. Spektakl zostanie wystawiony na deskach sali teatralnej w ogrzewanej stodole bogatego chłopa – w Zagrodzie nr 15 (na piętrze).

Swój udział w gęsinie zapowiedział Rudi Schuberth, który opowie o swojej fascynacji Kaszubami i tradycyjnym budownictwem szkieletowym. Spotkanie odbędzie się w niedzielę.

Impreza „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” nawiązuje do jesiennego uboju gęsi, który na Pomorzu odbywał się około dnia św. Marcina – 11 listopada. Główną atrakcją jest degustacja potraw z gęsiny, Na targu produktów wiejskich można nabyć przetwory z domowej spiżarni. Całość uzupełnia spektakl teatru cieni i występ Darłowskiej 0rkiestry Dętej.

Fot. GK

Z kolei w Dębogórzu, 10 i 11 listopada 2012 r. już po raz 9. odbędzie się Piknik w Gęśniku. Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy są Smaki Francji. Patronat honorowy nad imprezą objęli konsul honorowy Francji Monika Tarnowska oraz wójt gminy Kosakowo Jerzy Włudzik.   Przez dwa dni będzie można nabyć świeże gęsi, produkty tradycyjne, ekologiczne, przyjrzeć się warsztatowi pracy rzeźbiarza w drewnie. Będzie też pokaz dań restauracji francuskiej Ratatui połączony z degustacją i konkurs kulinarny dla sołectw.  Dla najmłodszych przygotowano konkurs na najlepszą ilustrację filmu animowanego „Ratatui” i warsztaty rzeźbiarskie.  Chór Morzanie zaprezentuje się w repertuarze pieśni francuskich i kaszubskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.