Fot. GK

Patriotyczna, wzruszająca, a jednocześnie radosna, rodzinna atmosfera i tłumy mieszkańców na tradycyjnej trasie kolorowej parady 11 listopada – Gdynia świętuje odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Narodowe święto rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny, która zostanie odprawiona o godz. 10.00 w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Armii Krajowej 26. O godz. 12.00 wyruszy sprzed dworca Gdynia Główna i przemaszeruje ulicą 10 Lutego do Skweru Kościuszki (zbiórka o godz. 11.30 na Placu Gdynian Wysiedlonych) Gdyńska Parada Niepodległości.

Fot. GK

Najpierw dwustu aktorów w strojach z epoki utworzy barwny korowód i pokaże widzom, zgromadzonym wzdłuż trasy, jak świętowano wolność i niepodległość od lat 20. XX w. poprzez lata 50., 60., 70. i 80. aż do współczesności. Nie zabraknie postaci Marszałka Piłsudskiego, Józefa Hallera czy Eugeniusza Kwiatkowskiego. Będą także: swingujące damy, budowniczowie Gdyni, kapitanowie i zastępy marynarzy, stepujący tancerze, miłośnicy rocka i walczący o wolność robotnicy. Za nimi przejdą przedstawiciele licznych gdyńskich instytucji, stowarzyszeń, grup oraz szkół.

Choć na trasie parady widzom rozdawane będą: chorągiewki, kotyliony, znaczki z orzełkiem i biało-czerwone wstążeczki, to zachęcamy gdynian, by nie poprzestali na tych patriotycznych akcentach i ubrali się w stroje z epoki, wczuwając się i odtwarzając klimat tamtych lat.

Jak co roku parada zakończy się na Skwerze Kościuszki przy Płycie Marynarza Polskiego. Tam o godz. 13.00 rozpocznie się oficjalna uroczystość z udziałem władz Miasta, dowództwa Marynarki Wojennej, delegacji organizacji społecznych.

Zabytkowe pojazdy z Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji wraz z bohaterami parady i przedstawicielami Grup Rekonstrukcji Historycznej zjadą na parking przy Centrum „Gemini”, gdzie w godz. 13.00-15.00 będzie można zrobić sobie z nimi okolicznościowe zdjęcia.

W tym samym czasie na dworcu Gdynia Główna odbędzie się akcja teatralna pod nazwą „Stacja Niepodległość”, a przed budynkiem co pół godziny aktorzy zapraszać będą do odtańczenia muzycznych motywów niepodległościowych.

Program godzinowy:
– godz. 10.00 | Msza święta w intencji Ojczyzny – kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26);
– godz. 12.00 | Gdyńska Parada Niepodległości ulicą 10 Lutego (zbiórka o godz. 11.30 – Plac Gdynian Wysiedlonych, trasa: ul. 10 Lutego do Skweru Kościuszki);
– godz. 13.00 | Uroczyste złożenie kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego;
– godz. 13.00-15.00 | Studio Foto, Grupy Rekonstrukcji Historycznej, wystawa zabytkowych pojazdów – parking  przy Centrum Gemini;
– godz. 13.00-15.00 | Stacja Niepodległość – działania teatralne na dworcu PKP Gdynia Główna oraz na placu przydworcowym.

Bieg Niepodległości
Ponad 3500 zawodników zgłosiło się do niedzielnego 11 listopada 2012 Biegu Niepodległości, który rozpocznie się o godz. 15.00. Uczestnicy zmierzą się na 10-kilometrowej trasie. Do pokonania będą mieli dwie pętle. Wystartują sprzed Akwarium Gdyńskiego i pobiegną ul. Świętojańską, al. Marsz. Piłsudskiego, Bulwarem Nadmorskim i al. Jana Pawła II. Zapisy zostały zakończone.

Przed zawodnikami biorącymi udział w biegu głównym na krótsze trasy wyruszą uczniowie szkół: podstawowych (1 km, godz. 12.45), gimnazjalnych (2 km, godz. 13.15) i ponadgimnazjalnych (3 km, godz. 13.45). Do biegów młodzieżowych można się zgłaszać jeszcze w dniu imprezy w centrum zawodów naprzeciwko Akwarium Gdyńskiego – od godz. 10.00. Zapisy kończą się pół godziny przed danym wyścigiem.

Marsz Niepodległości
W niedzielę 11 listopada 2012 odbędzie się również Marsz Niepodległości. Start o godz. 11.45.  Uczestnicy będą mieli do pokonania dystans ok. 3 km. Zmiany w ruchu drogowym i komunikacji miejskiej w dniach 10 – 11 listopada.

1 KOMENTARZ

  1. Brawo Gdynia – moje miasto!
    Jestem Gdynianka, chociaz urodzilam sie w Sopocie (ha!, ha!). Rodzice do dzisiaj z lekkim rozbawieniem polaczonym z nutka sentymentalizmu wspominaja jak to w Szpitalu Miejskim na Placu Kaszubskim nie bylo dla mnie miejsca, a podobno, bardzo chcialam przyjsc na swiat…
    Pamietam jak zawsze, jeszcze sprzed zdruzgotania komuny, bylam dumna z faktu, ze w Gdyni nie bylo (moze i wcale?) obrzydliwie komunistycznych nazw ulic. Taaak, dla mnie tak pamietny przystanek kolejki elektrycznej „na wzgorzu” (M.Nowotki) – pamietny gdyz to tam chodzilam do slynnej gdynskiej „Wykladowki”; to moze wyjatek ,ktory potwierdza regule? Przeciez nasza owczesna stocznia czy ulica Czerwonych Kosynierow (obecnie jak i przed wojna Morska) to zupelnie inna historia (choc ulica moze rzeczywiscie ciut „czerwona”). A w historii w Gdyni zawsze bylismy dobrzy, chocby przez lata podnoszaca na duchu 10 Lutego…
    Ciesze sie i dlatego pragne przeslac Gdyni i Gdynianom oraz Gdyniankom moje serdeczne: „tak trzymac”!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.