fot. Grzegorz Mehring / archiwum ECS

Wystawa stała będzie sercem nowego budynku ECS. Prezentowana na dwóch kondygnacjach, zajmie powierzchnię ok. 3 tys. metrów kwadratowych.

fot. Grzegorz Mehring / archiwum ECS

Z założenia nowoczesna, multimedialna, interaktywna, interesująca dla odbiorców w różnym wieku. Co istotne, przestrzeń została zaprojektowana w sposób przyjazny dla osób niepełnosprawnych, z opisami w języku  Braille’a oraz komentarzami dźwiękowymi.

– Dla mnie wystawa ma przede wszystkim uświadomić młodym ludziom fenomen Solidarności, ale oczywiście kierowana jest do dwóch, a nawet trzech pokoleń. Musimy więc mówić językiem, który będzie zrozumiały dla wszystkich – mówi dr hab. Jarosław Szymański, jeden z autorów scenografii i koncepcji wystawienniczej ekspozycji stałej ECS.

 Wystawa rozpoczyna się salą Narodziny Solidarności, poświęconej strajkom w sierpniu 1980 roku, zaś ostatnia z jej sal będzie nosić imię Jana Pawła II. Co ciekawe, z jej okien będzie można zobaczyć pomnik Poległych Stoczniowców.

– Nie da się pokazać wszystkich faktów dotyczących wielkiego ruchu Solidarności. Nie da się odtworzyć w sposób dosłowny atmosfery w stoczni w Sierpniu 1980 r., nie da się odtworzyć pokoju Jacka Kuronia z rozmowami do białego rana i dymem papierosów. Można za to zrobić to w sposób metaforyczny, symboliczny, interesujący – dodaje Jarosław Szymański.

[youtube_sc url=http://www.youtube.com/watch?v=9ohg7ZtVta4]

– Nie stawiamy symbolicznej bariery w postaci gabloty. Marzy nam się kilka poziomów zwiedzania, na przykład popularnonaukowy i naukowy z odesłaniem do źródeł dostępnych w czytelni. Będziemy też starali się wciągać widza w projekt wirtualny, który będzie jednocześnie towarzyszył ekspozycji i wyznaczał kolejną płaszczyznę dialogu – dodaje.

 Nad wystawą stałą pracuje zespół pracowników ECS złożony m.in. z historyków oraz historyków sztuki. Poszukują oni materiałów, które staną się eksponatami na wystawie stałej. Opisali już ponad 6,5 tysiąca obiektów, od płyty z napisem „Solidarność”, służącej do drukowania pierwszych flag związkowych do oryginalnego swetra, w którym Lech Wałęsa jako przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego podpisywał Porozumienia Sierpniowe w 1980 roku.

– Każdy z obiektów został szczegółowo opisany przez specjalistów, aby mógł zostać wykorzystany na wystawie – mówi Konrad Knoch, koordynator ds. wystawy stałej.

– Wśród nich są między innymi zdjęcia z czasów opozycji w Polsce i w innych krajach bloku wschodniego, materiały filmowe z negocjacji Porozumień Sierpniowych, wydawnictwa podziemne, sztuka niezależna, ale i suwnica ze Stoczni Gdańskiej im. Lenina – dodaje.

 Wystawa stała Europejskiego Centrum Solidarności zostanie otwarta wraz z budynkiem w 2014 roku. Przedstawiamy Państwu zdjęcia z budowy obiektu.

Galeria

fot. Grzegorz Mehring / archiwum ECS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.