wikipedia.pl

W najbliższą sobotę w Łebie zostanie przeprowadzona zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego pochodzącego z gospodarstw domowych. Do wyznaczonych miejsc należy dostarczyć zużyty sprzęt do godziny 15.00. 

wikipedia.pl

Odbiór obejmuje zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny czyli m.in. sprzęt AGD, komputery, drukarki, telewizory, telefony, zabawki elektroniczne, lampy jarzeniowe, baterie i in.

Wystawić można jedynie zużyte odpady będące w całości gdyż inne nie będą odbierane. Należy je umiejscowić obok pojemników na szkło lub plastik. Sprzęt zostanie odebrany nieodpłatnie przez Przedsiębiorstwo Składowania i Przerobu Odpadów Sp. z o.o. z Czarnówka.

Miejsca zbiórki to ul. Westerplatte k/stadionu, ul. Tysiąclecia k/lodowiska, ul. 10 Marca k/Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Parkowa oraz ul. Kościuszki na zapleczu UM w Łebie przy pojemniku na śmieci.

Od 29 lipca 2005 r. obowiązuje w Polsce ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE). Dlatego wyrzucając tego rodzaju śmieci do śmietnika nie tylko stwarzamy zagrożenie dla środowiska, ale także łamiemy prawo, za co grozi kara grzywny.

Nie powinno się wyrzucać zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego prosto na śmietnik lub na składowisko. Jest to spowodowane tym, że po pierwsze sprzęt ten jest bogatym źródłem surowców nadających się do powtórnego użycia, po drugie jest on odpadem niebezpiecznym zawierającym znaczne ilości ołowiu, rtęci, kadmu, chromu i  berylu. Pierwiastki te mogą przedostawać się do wód gruntowych, stanowiąc zagrożenie dla środowiska, a w konsekwencji dla zdrowia człowieka.

Niestety jak do tej pory w większości przypadków  niebezpieczne odpady są umieszczane wraz z innymi. W ten sposób znaczna ilość surowca wtórnego pod postacią metali, szkła  i tworzywa sztucznego przepada bezpowrotnie, co w skali roku daje tysiące ton surowców.

Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym sprzedawca detaliczny i sprzedawca hurtowy są zobowiązani przy sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt, jeżeli zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju, a prowadzący punkt serwisowy zobowiązany jest do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu w przypadku, gdy naprawa przyjętego do punktu serwisowego sprzętu jest niemożliwa ze względów technicznych lub właściciel sprzętu uzna, że naprawa sprzętu jest dla niego nieopłacalna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.