Chór "Ludowa nuta" występował na II Festiwalu Filmów Kaszubskich, 2012 / fot. nadesłane

Pieśni kaszubskich twórców coraz częściej trafiają do repertuaru chórów spoza regionu Kaszub. Największą sensację wzbudza działalność polonijnego chóru z Hamilton (Kanada) o nazwie „Ludowa nuta”.

Chór „Ludowa nuta” występował na II Festiwalu Filmów Kaszubskich, 2012 / fot. nadesłane


Dawniej chór sięgał głównie do pieśni znanych z innych części naszego kraju. Od kilku lat, na skutek coraz głośniejszej aktywności Kaszubów z Kanady, chór wzbogaca swój repertuar o utwory kaszubskie.

Po raz pierwszy chór zaprezentował aż pięć pieśni kaszubskich na obchodach 150-lecia osadnictwa kaszubskiego w Kanadzie, w roku 2008. Wśród kilku pieśni ludowych wykonano także pieśń „Modłów zwón” (sł. Eugeniusz Pryczkowski, muzyka: Jerzy Stachurski). Od tego czasu utwór ten śpiewano wielokrotnie, między innymi w Chicago, Toronto, Filadelfii, a ostatnio na Dniach Pułaskiego w Kościele św. Patryka w Nowym Yorku. W pierwszych dniach grudnia br. pieśń ta znów zabrzmi na uroczystej mszy w Chicago. Chór od dwóch lat posiada piękne stroje kaszubskie.

Na początku sierpnia br. chór występował w Polsce. Zaśpiewał także podczas II Festiwalu Filmów Kaszubskich w Miszewku. Było to wspaniałe wydarzenie kulturowe, jedno z ciekawszych i bardzo udanych w dziesięcioletniej działalności Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie.

Przed dwoma laty Chór Akademii Morskiej w Szczecinie zwyciężył na XXII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej im. Ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi wykonując pieśń pt. „Bôtë ju jidą” ze słowami  Eugeniusza Pryczkowskiego i muzyką Jerzego Stachurskiego i w aranżacji Tadeusza Formeli. Chórem dyryguje prof. Sylwia Fabiańczyk- Makuch.

Po kaszubski repertuar wymienionych autorów, a także Tomasza Fopke, Witosławy Frankowskiej i innych, sięga też Chór Nauczycielski w Słupsku, chór „Medici Pro Musica” z Olsztyna, czy też kilka grup z Pomorza Zachodniego, między innymi zespół ludowy „Dąbrowiacy” ze Świdwina.

Jerzy Stachurski

1 KOMENTARZ

  1. JERZY STACHURSKI TO ZNAKOMIT POETA I KOMPOZYTOR KASZUBSKI
    KTORY BARDZO UMILOWAL KASZUBY!!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.