Osoby związane z Pomorzem

Wielu już znanych z Pomorza odeszło na wieki pozostawiając po sobie wspomnienia i dorobek swojego życia. „Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci” – Wisława Szymborska

Osoby związane z Pomorzem

25 kwietnia 2012 r. zmarł Pierwszy Biskup Pelpliński ks. prof. Jan Bernard Szlaga. Miał 72 lata. Ksiądz Biskup Prof. Dr hab. Jan Bernard Szlaga był gdynianinem z urodzenia. W tym mieście przyszedł na świat 24 maja 1940. W gdyńskiej parafii, w Kacku, przyjął chrzest, w Gdyni uczęszczał do szkoły podstawowej. Kontynuował naukę w Collegium Leoninum w Wejherowie, oraz w Collegium Marianum w Pelplinie. Mówił o sobie, że na zawsze pozostał gdynianinem „z krwi i kości”. Ks. Szlaga był autorem setek publikacji, książek, artykułów, felietonów, opracowań encyklopedycznych. Znany i lubiany w regionie, dał się poznać jako duchowy przywódca Diecezji oraz intelektualista.

fot. archiwum

Zdzisław Daczkowski zmarł 12 lutego 2012 roku, po ciężkiej chorobie serca. Był wieloletnim konserwatorem zabytków, architektem i znawcą historii Pomorza.  Kierował Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Słupsku od roku 1976. Zdzisław Daczkowski był też autorem wielu opracowań dotyczących zabytków, historii i architektury byłego województwa słupskiego. Dzięki niemu świetność odzyskały zamki w Bytowie i Człuchowie. W latach 80 uczestniczył w otwarciu słynnego grobu i sarkofagów Grafitów – książęcej rodziny de Croy w Słupsku. Przyczynił się do uratowania wielu zabytkowych kościołów w regionie słupskim.

fot. archiwum

6 lutego b.r. w Ustce zmarł Marian Majkowski, znany kaszubski pisarz. Był wieloletnim działaczem i przewodniczącym Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Słupsku i Ustce. Pochodził ze Skrzeszewa koło Sierakowic. Był m.in. autorem książki „Na kaszubskich pustkach”. Pierwszy tom ukazał się w 2000 roku. Dwa lata później wyszedł drugi tom „Z pustek w świat”. Trzeci tom – „Na skraju Pomorza” ujrzał światło dzienne w 2006 roku. Marian Majkowski pisał opowiadania i powieści. Debiutancki tekst „W lagrze” ukazał się w Pomeranii w 1979 r. Zmarł w wieku 85 lat.

fot. archiwum

Warto wspomnieć w tym miejscu o krakowiance, która za swoją twórczość w 1996 roku uhonorowana została literacką nagrodą Nobla. 1 lutego 2012 r po długiej i ciężkiej chorobie, zmarła w swoim domu w Krakowie Wisława Szymborska. Miała 89 lat. To była ogromna strata dla polskiej literatury pięknej. Już za życia uznawana była za klasyka polskiej poezji. Jej wiersze znajdują się w każdym podręczniku szkolnym. W 2011 Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył poetkę najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego.

fot. PAP Jacek Bednarczyk

W wieku 66 lat, 21 stycznia 2012 r. zmarła w jednym z warszawskich szpitali zmarła Irena Jarocka. Piosenkarka śpiewała między innymi „Motylem jestem”, „Odpływają kawiarenki”, „Wymyśliłam Cię”. Młodzieńcze lata spędziła w Gdańsku. W szkole podstawowej przystąpiła do chóru przy katedrze oliwskiej. Skończyła Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Gdańsku na wydziale wychowania muzycznego oraz Wydział Biologii Studium Nauczycielskiego także w Gdańsku. W wieku 20 lat debiutowała w gdańskim Klubie Rudy Kot. Wielokrotnie występowała na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Swoje umiejętności wokalne szkoliła poza granicami kraju w Paryżu. W wieku 44 lat wyjechała na stałe do Stanów Zjednoczonych. Po siedemnastu latach wróciła do Polski.

fot. archiwum

Zygmunt Miotk był człowiekiem o wielkich zasługach dla rozwoju ruchu regionalnego Kaszub. Od 1981 do 2000 roku piastował funkcję kierownika Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Sierakowice”. W tym czasie zespół zdobywał największe laury. Stał się twórcą jednej z czołowych grup muzycznych i tanecznych regionu. Po ciężkiej chorobie zmarł 19 stycznia 2011 roku – miał 61 lat.

fot. archiwum

Wybitny polski aktor Krzysztof Kolberger urodził się 13 sierpnia 1950 r. w Gdańsku. Tu także uczęszczał do liceum. W 1972 r. ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWST w Warszawie. Wykreował wiele ważnych ról w filmach, na scenach teatrów i w spektaklach Teatru Telewizji. Krzysztof Kolberger najbardziej pamiętany jest z ról w „Dziadach” i „Weselu”, odczytał też testament Jana Pawła II w czasie żałoby po śmierci papieża, co uznał za jedno ze swoich najważniejszych zadań aktorskich. Zmarł 7 stycznia 2011 roku po długiej walce z nowotworem.

fot. archiwum

Pozostawił po sobie setki artykułów i wiele książek. Był redaktorem naczelnym miesięcznika „Pomerania”. Wraz z żoną prowadził Oficynę Wydawniczą CZEC, która  wniosła spory wkład w propagowanie kultury pomorsko – kaszubskiej. Za działalność wydawniczą i kulturotwórczą oboje zostali wyróżnieni Nagrodą Kulturalną miasta Gdańska. Wojciech Kiedrowski  był inżynierem budownictwa – między innymi budował gdańską Zaspę. W 2007 roku przyjaciele wydali z okazji Jego siedemdziesiątych urodzin książkę pt. „Lew-Stolem-Budziciel”. Wojciech Lew Kiedrowski mieszkał w Kartuzach, a wywodził się z zacnego kaszubskiego rodu. Zmarł w wieku 75 lat 18 kwietnia 2011 roku.

fot. archiwum

Jerzy Izdebski, słupski muzyk, dziennikarz i bojownik o prawa biednych i bezrobotnych. Po ciężkiej chorobie zmarł w hospicjum w Londynie. Jerzy Izdebski wiele lat spędził w  Wielkiej Brytanii. Zasłynął jako dziennikarz Radia City, na antenie którego prowadził audycję Jerzy Izdebski Show. Mieszkańcy Ziemi Słupskiej dzwonili do niego z interwencjami i „donosami”. Praca dziennikarska przekształciła się potem w działalność społeczną i polityczną. Izdebski atakował lewicowe władze Słupska, doprowadzając m.in. do dymisji wiceprezydenta Andrzeja Gazickiego.  Po jednej z manifestacji przed słupskim ratuszem z założoną przez niego Polską Partią Biednych, został oskarżony o znieważenie głowy państwa – prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.  Izdebski uciekła przed odpowiedzialnością za granicę. Przed ponownym wyjazdem do Anglii mieszkał w Wytownie koło Ustki, gdzie bez powodzenia próbował odrestaurować zabytkowy pałac. Zmarł 4 grudnia 2010 roku.

fot. 123people.at

Wybitny Kaszuba – historyk, profesor Gerard Labuda, były rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Miał 94 lata, gdy zmarł 1 października 2010 roku. Gerard Labuda urodził się w roku 1916 w Nowej Hucie koło Kartuz. W 1936 r. rozpoczął studia historyczne na Uniwersytecie Poznańskim. Już jako student pisał rozprawy historyczne. W 1934 roku, na tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich w Warszawie, otrzymał tytuł magistra na˙podstawie wydanej w 1937 r. pracy „Polska i krzyżacka misja w Prusach”. Profesor Uniwersytetu Poznańskiego od 1950 r.

W jego dorobku naukowym jest ponad 1600 prac, w tym liczne artykuły i prace zbiorowe. Był autorem m.in. „Studiów nad początkami państwa polskiego”, „Słowiańszczyzny pierwotnej”, „Polskiej granicy zachodniej. Tysiąc lat dziejów politycznych” oraz „Historii Kaszubów w dziejach Pomorza”. Profesor Labuda był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności oraz Polskiej Akademii Nauk, a także licznych towarzystw naukowych na całym świecie.

fot archiwum

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.