fot. nadesłane

W Starej Hucie w październiku – miesiącu maryjnym – jest bardzo artystycznie i gwarno. Po raz ósmy mała szkoła wraz z Domem Kultury “Kaszubski Dwór” z Kartuz zorganizowała konkurs plastyczno-literacki „Kaszubskie Madonny”. Udział w konkursie polegał na przygotowaniu prac, których tematem jest Matka Boska z Kaszub.

fot. nadesłane

Tym razem w konkursie uczestniczyła rekordowa ilość 21 szkół z powiatu kartuskiego. Komisja konkursowa miała nie lada zadanie, gdyż musiała ocenić około 400 prac dzieci i wybrać te najciekawsze.

Nagrodzonych równorzędnie zostało stu młodych twórców, bo ideą tego projektu nie jest stopniowanie nagród poprzez przyznawanie I, II czy III miejsca, ale jednakowe wyróżnienie najciekawszych dzieł i w ten sposób promowanie twórczego spojrzenia na dziedzictwo kulturowego swojego rejonu oraz uczenie dostrzegania i tworzenia piękna wokół siebie.

Pod koniec października do Starej Huty przybyli wyróżnieni uczniowie ze swoimi nauczycielami. To spotkanie wieńczące konkurs jest zawsze starannie przygotowywane przez Dom Kultury „Kaszubski Dwór” oraz społeczność szkolną ze Starej Huty.

Prace plastyczne prezentowane są na specjalnej wystawie, a prace literackie są wydrukowane w postaci książeczki. Każdy laureat, jego opiekun i szkoła biorąca udział w konkursie otrzymują pamiątkowy dyplom. Laureaci otrzymują nagrody książkowe. Uczniowie ze Starej Huty w części artystycznej spotkania przedstawiają spektakl nawiązujący treścią do tematu konkursu. Ponieważ w tym roku z okazji jubileuszu „Pana Tadeusza” nagrodami rzeczowymi było kaszubskie jego wydanie w tłumaczeniu Stanisława Janke to przedstawienie było inspirowane właśnie „Panem Tadeuszem” i zaczynało się od inwokacji po kaszubsku. Książki w tym roku ufundowało Starostwo Powiatowe w Kartuzach.

Po części oficjalnej gospodynie ze Starej Huty przygotowały dla miłych gości z różnych kartuskich szkół słodki poczęstunek. Ale wszystko co dobre szybko się kończy. Goście odjechali, gwar umilkł. I znów na kolejny finał konkursu „Kaszubskie Madonny” trzeba będzie czekać cały, długi rok.

 Halina Bobrowska – dyrektor szkoły w Starej Hucie

Galeria

3 KOMENTARZE

  1. Konkurs jak zwykle udany, prace dzieci świetne. Widać całą spontanicznośc dziecięcej wrażliwości plastycznej. To doskonały pomysł, że w takiej formie co roku możemy oglądac '”dzieła” małych twórców. Życzę powodzenia i dalszych sukcesów!
    Urszula Majer

  2. Konkurs jest wspaniałym pomysłem na rozwijanie i promowanie dziedzictwa kulturowego już u najmłodszych, a system nagradzania motywuje do dalszej pracy. Aż miło czyta się o takim zainteresowaniu naszą Kaszubską Madonną. Piękny, ludowy wystrój zachęca do udziału w tym wydarzeniu.
    Gratuluję i życzę dalszych sukcesów!
    Barbara Miotke

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.